Miejsce wykonywania pracy nie może dyskryminować
Nasza firma prowadzi sieć sklepów w kilku miejscowościach. Niektóre z nich zlokalizowane są w małych miasteczkach i mają mniejszy asortyment oraz mniejszą liczbę klientów. Czy możemy ustalić w tych sklepach wynagrodzenie sprzedawców na niższym poziomie niż w przypadku pracowników większych sklepów, w dużych miastach?
NIE. Takie zróżnicowanie wynagrodzeń może prowadzić do dyskryminacji pracowników.
Równe traktowanie w zatrudnieniu to jedna z podstawowych zasad prawa pracy. Jest ona uregulowana m.in. w art. 183c K.p., który przyznaje pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości. Dla potrzeb stosowania tej regulacji przyjmuje się, że jednakowymi pracami są prace wykonywane na takich samych stanowiskach i przy jednakowym zakresie obowiązków. Natomiast prace o jednakowej wartości to takie, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
W kontekście przywołanej regulacji pojawił się problem dopuszczalności różnicowania wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach pracy (sprzedawcy) i przy takim samym rodzaju/zakresie obowiązków, w sklepach o różnej lokalizacji. Główny Inspektorat Pracy, analizując tę kwestię w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 27 września 2021 r., wskazał, że: "(...) stanowisko pracy może stanowić kryterium porównawcze w ramach ustalania »jednakowej pracy«, ale nie jest ono wyłączne. Prace tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych do ich wykonywania na tych samych stanowiskach pracy funkcjonujących u danego pracodawcy mogą różnić się co do ilości i jakości, a wówczas nie są pracami jednakowymi w rozumieniu art. 183c § 1 K.p. - ilość i jakość świadczonej pracy są w świetle art. 78 § 1 K.p. podstawowymi kryteriami oceny pracy na potrzeby ustalania wysokości wynagrodzenia. Stanowią one dopuszczalne przesłanki różnicowania wynagrodzenia (...). Wydaje się zatem, iż różnicując wynagrodzenie osób zajmujących to samo stanowisko (np. kasjerów) wyłącznie w oparciu o miejsce wykonywania obowiązków (lokalizację sklepu), pracodawca może narazić się na zarzut naruszenia nakazu równego traktowania w zatrudnieniu gdyż »zróżnicowanie praw pracowniczych nie ma w tym przypadku oparcia w odrębnościach związanych z obowiązkami ciążącymi na danych osobach, sposobem ich wypełniania, czy też kwalifikacjami« (wyrok SN z dnia 5 października 2007 r., sygn. II PK 14/07)". Lokalizacja sklepu nie może więc być jedynym powodem różnicowania wynagrodzeń.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|