Doręczanie przesyłek poleconych od pracodawcy w czasie epidemii
Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub bez wypowiedzenia może nastąpić dopiero po skutecznym złożeniu oświadczenia woli w tej sprawie przez jedną ze stron stosunku pracy. W praktyce wielu pracodawców, którzy z różnych względów nie mają bezpośredniego kontaktu z pracownikiem, decyduje się na wysłanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W okresie przed epidemią była to skuteczna metoda dostarczenia pracownikowi wspomnianego oświadczenia. Nawet jeżeli nie zostało ono odebrane przez zatrudnionego, uznawano je, zgodnie z zasadą domniemania doręczenia, za skutecznie doręczone po dwukrotnym awizowaniu przez pocztę. W okresie epidemii COVID-19 ta ogólna zasada domniemania doręczenia uległa jednak czasowemu zawieszeniu.
Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2021 r. poz. 737 ze zm.), pism, których termin odbioru określony w awizo przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii oraz przed upływem 14 dni od zniesienia tych stanów, nie można uznać za doręczone. Wprawdzie nie dotyczy to korespondencji urzędowej (m.in. z sądu, prokuratury, policji czy od komornika), jednak odnosi się do listów poleconych wysłanych przez pracodawcę i doręczanych przez podmioty mające status operatora pocztowego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 ze zm.).
W świetle przywołanej regulacji pojawia się więc pytanie, czy pracodawca, który np. wysłał pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o dyscyplinarnym zwolnieniu powinien, w razie nieodebrania pisma, uznać, że umowa zostanie rozwiązana dopiero po upływie 14 dni od zniesienia stanu epidemii. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, do którego nasze Wydawnictwo zwróciło się z pytaniem w tej sprawie, w piśmie z dnia 31 marca 2021 r. stwierdziło, że tak (patrz ramka). Jednocześnie uznało, że pracodawca może spróbować doręczyć pismo pracownikowi w inny, wskazany w przywołanym stanowisku, sposób.
"(...) Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy (o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - przyp. red.) nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów. (...)
Z brzmienia art. 98 ust. 1 ustawy można wywieść, że nieodebrane przez pracownika oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę wywoła skutek najwcześniej po upływie 14 dni od dnia zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. (...) art. 98 ust. 1 ustawy nie wyłącza możliwości złożenia oświadczenia woli w inny prawem przewidziany sposób, tak aby doszło ono do adresata, w taki sposób, aby mógł się on zapoznać z jego treścią. Może to nastąpić chociażby za pomocą środka komunikacji elektronicznej (...) z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Ponadto osoba składająca oświadczenie może również podjąć próbę doręczenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za pośrednictwem kuriera, osobiście bądź przy pomocy innych osób w miejscu zamieszkania adresata. (...)". Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 31 marca 2021 r. na pytanie naszego Wydawnictwa |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|