Potrącenia z pracowniczych bonusów socjalnych
W naszym zakładzie pracownicy mogą skorzystać z kart lunchowych i pakietów medycznych (finansowanych ze środków obrotowych firmy). Czy z takich świadczeń należy dokonywać potrąceń, w przypadku gdy pracownik ma zajęcie komornicze?
TAK, ale pod warunkiem, że wspomniane w pytaniu karty lunchowe czy pakiety medyczne są wystawione na okaziciela, tj. nie są przyporządkowane pracownikowi określonemu z imienia i nazwiska.
Wynagrodzenie za pracę wykonywaną w ramach stosunku pracy objęte jest szczególną ochroną. Jej zakres wyznacza Kodeks pracy, ustalając zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Nie dotyczą one jednak świadczeń o charakterze socjalnym, wypłacanych z ZFŚS lub ze środków obrotowych pracodawcy.
Coraz częściej pracodawcy gwarantują pracownikom, oprócz typowego wynagrodzenia za pracę, różnego rodzaju benefity, np. karty lunchowe, karnety umożliwiające korzystanie z obiektów sportowych lub imprez kulturalnych czy pakiety medyczne. Niektóre z tych świadczeń mogą być finansowane z ZFŚS, np. karnety, inne zaś ze środków obrotowych.
Wspólną cechą tych świadczeń jest ich niepieniężny charakter. Powstaje więc pytanie o zasady dopuszczalności egzekucji z takich świadczeń, których z pewnością nie można zaliczyć do wynagrodzenia za pracę. Jak wynika z odpowiedzi Krajowej Rady Komorniczej, udzielonej na pytanie naszego Wydawnictwa, w przypadku gdy tego rodzaju benefity są wystawione na okaziciela, wówczas podlegają zajęciu na zasadach wynikających z K.p.c. Jeżeli natomiast są wystawione na określoną osobę (np. pakiet medyczny) i nie mogą być zbyte, nie podlegają w ogóle egzekucji.
"(...) Coraz powszechniej stosowane są w praktyce kadrowej wszelkiego rodzaju benefity w postaci niepieniężnej, np. karty lunchowe, karnety umożliwiające korzystanie z obiektów sportowych lub imprez kulturalnych oraz pakiety medyczne. (...) Wydaje się, że uzyskiwane przez pracownika w ten sposób świadczenia w naturze (talony, karty wstępu, bilety itp.) należałoby traktować jako wierzytelności lub ewentualnie prawa majątkowe związane ze stosunkiem pracy i jeżeli są zbywalne (np. bilety na okaziciela), mogą podlegać zajęciu i zbyciu w ramach egzekucji (art. 901 k.p.c). Benefity imienne, które są ściśle związane z osobą dłużnika (np. imienna karta wstępu na siłownię), nie będzie mogła być zbyta - przeniesiona na inną osobę".
Odpowiedź Krajowej Rady Komorniczej z dnia 20 października 2021 r. na pytanie naszego Wydawnictwa |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|