Obliczanie wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Choroba i urlop ojcowski występujące w jednym miesiącu
Pełnoetatowy pracownik świadczy pracę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. W okresie od 1 do 6 lutego 2022 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, a od 15 do 28 lutego br. korzystał z urlopu ojcowskiego. Przez pozostałą część miesiąca normalnie świadczył pracę. Pracownik otrzymuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie. Za okres choroby ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jak należało ustalić wysokość jego wynagrodzenia za pracę za luty br.?
Sposób ustalenia stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowanie części miesiąca został określony w przepisach rozporządzenia wynagrodzeniowego. W przypadku choroby pracownika przez część miesiąca wynagrodzenie to oblicza się na podstawie § 11 powołanego rozporządzenia. Przepis ten stanowi, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p., należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik wynagradzany tylko stałym miesięcznym wynagrodzeniem przez część miesiąca chorował, a przez część korzystał z urlopu ojcowskiego. Za czas choroby przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe. Natomiast za czas urlopu ojcowskiego miał prawo do zasiłku macierzyńskiego ustalanego na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 184 K.p.). Niezależnie jednak od tego, czy pracownik za czas nieobecności w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy wynagrodzenia chorobowego, metodyka obliczania stałego miesięcznego wynagrodzenia jest w każdym z tych przypadków taka sama. Stosuje się wówczas powołany § 11 rozporządzenia wynagrodzeniowego.
Przykład Pracownik wykonuje pracę w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę (pełny etat). W okresie od 1 do 6 lutego 2022 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, a w okresie od 15 do 28 lutego br. korzystał z urlopu ojcowskiego. Za czas chorobowej niezdolności do pracy pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, a za czas urlopu ojcowskiego zasiłek macierzyński. Dni od 7 do 14 lutego br. w pełni przepracował. Pracownikowi przysługuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4.500 zł. Ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część lutego br.:
Ponadto pracownikowi za 6 dni chorobowej niezdolności do pracy przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, a za 14 dni urlopu ojcowskiego - zasiłek macierzyński. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|