Obliczanie wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Dodatki za pracę w nocy
Pełnoetatowy pracownik wykonuje pracę również w porze nocnej. Na jego wynagrodzenie składa się stała pensja zasadnicza oraz wynagrodzenie akordowe. Czy dodatek za pracę w nocy należy obliczyć od łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i akordowego?
Dodatek za pracę w nocy w wysokości wskazanej w Kodeksie pracy oblicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Dodatek ustalony w takiej wysokości stanowi minimalną jego wysokość. Jednak pracodawca może w swoich przepisach zakładowych określić wyższą wysokość dodatku za pracę w nocy i inny sposób jego ustalania niż na podstawie minimalnego wynagrodzenia.
Za każdą godzinę pracy wykonywanej w nocy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 § 1 K.p.). Przy obliczaniu dodatku za godzinę pracy w porze nocnej należy minimalne wynagrodzenie za pracę podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Takie zasady ustalania dodatku nocnego zostały określone w § 4b rozporządzenia wynagrodzeniowego. Uzyskaną wartość trzeba pomnożyć przez 20%.
Jeżeli chodzi o liczbę godzin przypadającą do przepracowania w danym miesiącu, będącą dzielnikiem przy obliczaniu dodatku nocnego, to należy przez nią rozumieć nominalny wymiar czasu pracy obowiązujący w danym miesiącu, obliczony zgodnie z art. 130 K.p.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli pracodawca oblicza dodatki za pracę w nocy na podstawie przepisów Kodeksu pracy, wówczas do ich ustalenia przyjmuje tylko wynagrodzenie minimalne obowiązujące w danym roku. Natomiast gdy na podstawie regulacji zakładowych ustala ten dodatek w inny sposób, to stosuje swoje zasady. Musi przy tym pamiętać, aby ustalony według zakładowych przepisów dodatek nocny nie był niższy niż ustalony na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Przykład Pełnoetatowy pracownik w lutym 2022 r. przepracował 40 godzin w porze nocnej. Wymiar czasu pracy w tym miesiącu wynosił 160 godzin. Otrzymuje on wynagrodzenie minimalne oraz akordowe. W zakładzie dodatki za pracę w nocy ustalane są w wysokości określonej w Kodeksie pracy. Wysokość dodatków w lutym br.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|