Obliczanie wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Nieprzepracowanie ani jednego dnia w miesiącu
Pracownik zatrudniony na pełny etat w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku, w okresie od 1 do 4 lutego 2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 7 do 28 br. korzystał z urlopu bezpłatnego. W dniach 5 i 6 lutego br. nie pracował (wolna sobota i niedziela). Pracownikowi przysługuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3.010 zł. Czy za 5 i 6 lutego br. przysługiwało mu wynagrodzenie za pracę?
NIE. Za luty br. pracownikowi przysługiwało tylko świadczenie chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub/i zasiłek chorobowy).
Do ustalenia stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca stosuje się przepisy rozporządzenia wynagrodzeniowego. Uwzględnia się wówczas § 11 lub § 12 powołanego aktu prawnego, w zależności od charakteru absencji pracownika w pracy. Stosowanie wymienionych regulacji zależy jednak od tego, czy w danym miesiącu pracownik przepracował choćby jeden dzień. W przypadku gdy takiego dnia nie będzie, powołane przepisy nie znajdują zastosowania. Tak też uznało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi udzielonej w dniu 12 sierpnia 2015 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa. Zdaniem resortu: "(...) zwrot »przepracowana część miesiąca« należy utożsamiać z sytuacją, w której pracownik przepracował część obowiązującego go wymiaru czasu pracy w danym miesiącu z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zdaniem Departamentu (...) przepis § 11 ust. 1 rozporządzenia (oraz stosowany odpowiednio przepis § 11 ust. 2 tego rozporządzenia) nie dotyczy zatem sytuacji, gdy pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, która objęła jego rozkładowe dni pracy i nie pracował w danym miesiącu. (...)".
Stanowisko to MRPiPS potwierdziło w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 8901) z dnia 25 stycznia 2017 r., dostępnej na stronie internetowej www.sejm.gov.pl. Stwierdziło w niej, że: "(...) Stosownie do § 11 ust. 1 rozporządzenia w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 Kodeksu pracy (wynagrodzenie chorobowe), miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 (niezależnie od liczby dni przypadających w danym miesiącu) i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Tę regulację należy również odpowiednio stosować w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której nie przysługuje mu zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a więc np. zasiłek chorobowy czy zasiłek opiekuńczy.
W przypadku gdy pracownik nie przepracował w danym miesiącu ani jednego dnia w związku z nieobecnością w pracy z powodu choroby, to nie ma potrzeby ustalania wysokości jego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca. W takiej bowiem sytuacji nie ma części miesiąca (nawet jednego dnia), w którym pracownik wykonywał pracę i za którą przysługiwałoby mu wynagrodzenie za pracę. (...) powołany przepis nie będzie miał zastosowania zarówno w przypadku, gdy absencja chorobowa pracownika obejmowała cały miesiąc (zwolnienie lekarskie na wszystkie dni miesiąca), jak i wtedy gdy obejmowała ona tylko wszystkie dni miesiąca będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Należy bowiem zauważyć, że naczelna zasada obowiązująca przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia za pracę wyrażona została w art. 80 Kodeksu pracy stanowiąc, że wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy tak stanowią. (...)".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|