Obliczanie wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Wysokość wynagrodzenia w razie korzystania z czasu wolnego za nadgodziny
Formą rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych może być udzielenie czasu wolnego albo wypłata dodatków do wynagrodzenia. Udzielenie czasu wolnego może nastąpić w miesiącu wypracowania nadgodzin lub w innym miesiącu niż one przypadały. Korzystanie z czasu wolnego za godziny nadliczbowe w innym miesiącu niż one wystąpiły wymaga przeliczenia wynagrodzenia pracownika.
Nadgodziny z przekroczeń dobowych
Godziny nadliczbowe z przekroczenia dobowego występują w razie pracy dłuższej niż obowiązująca pracownika norma dobowa lub przedłużony wymiar dobowy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.). Za godziny takiej pracy przysługuje normalne wynagrodzenie za pracę. Ponadto tego rodzaju nadgodziny wymagają rekompensaty w formie dodatków do wynagrodzenia lub udzielenia czasu wolnego.
W przypadku udzielania czasu wolnego za pracę w nadgodzinach z inicjatywy pracodawcy (bez wniosku pracownika) przysługuje on w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, czyli za 1 nadgodzinę przypada 1,5 godziny czasu wolnego (art. 1512 § 2 K.p.). Istotne jest, że pracodawca ma obowiązek udzielić tego czasu wolnego najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji udzielenie czasu wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia (określonego w umowie o pracę) należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy w miesiącu korzystania z czasu wolnego (przykład 1).
Z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny może wystąpić także pracownik. Udziela się go wówczas w tym samym wymiarze, ile trwała praca w godzinach nadliczbowych, czyli za 1 nadgodzinę udziela się 1 godziny czasu wolnego (art. 1512 § 1 K.p.). Przy czym w przypadku udzielenia czasu wolnego na wniosek pracownika nie ma ograniczenia odnośnie terminu, w którym musi zostać udzielony ten czas wolny. Może on wtedy przypadać nawet w kolejnym okresie rozliczeniowym czasu pracy.
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Wynagrodzenie gdy udzielono czasu wolnego
Jeżeli nadgodziny dobowe i udzielony w zamian czas wolny przypadają w tym samym miesiącu, wymiar czasu pracy ulega zbilansowaniu i wynagrodzenie pozostaje bez zmiany. Inaczej jest, gdy czas wolny za nadgodziny na wniosek pracownika udzielany jest w innym miesiącu okresu rozliczeniowego. Pracodawca powinien wtedy przeliczyć wynagrodzenie pracownika w tych miesiącach.
I tak, gdy pracownik korzysta z czasu wolnego w innym miesiącu niż ten, w którym świadczył pracę nadliczbową, pracodawca powinien wypłacić mu:
- w miesiącu wystąpienia nadgodzin normalne wynagrodzenie za te godziny, łącznie z wynagrodzeniem za pracę za ten miesiąc,
- w miesiącu wykorzystywania czasu wolnego za nadgodziny, wynagrodzenie tylko za pracę wykonaną (przykład 2).
Zdarza się, że pracodawcy nie przeliczają wynagrodzenia pracownika w miesiącu wystąpienia nadgodzin i w miesiącu odbioru za nie czasu wolnego, tylko wypłacają w obu tych miesiącach normalne wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na podstawie umowy o pracę. Nie jest to prawidłowe, gdyż może czasami prowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wynagrodzenia pracownika. Taka sytuacja może mieć miejsce np. gdy pracownik otrzymuje pensję w stałej stawce miesięcznej. W takim przypadku wartość stawki godzinowej w poszczególnych miesiącach okresu rozliczeniowego jest różna ze względu na różny wymiar czasu pracy.
Zrekompensowanie pracownikowi nadgodzin w formie czasu wolnego zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty za te nadgodziny dodatków w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia zasadniczego. Jednak za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę pracownik zachowuje prawo do normalnego wynagrodzenia wypłacanego wraz z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym miały miejsce te nadgodziny.
Prezentowany jest też pogląd, iż w przypadku, gdy wynagrodzenie za pracę w miesiącu oddawania czasu wolnego na wniosek pracownika jest niższe niż wynikające z umowy, to nie może ono wynosić mniej niż wynagrodzenie minimalne obowiązujące w tym roku kalendarzowym.
Przykład 1 Pracownik zatrudniony w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym liczonym od stycznia, odbierał z inicjatywy pracodawcy w lutym 2022 r. czas wolny za 10 nadgodzin z przekroczeń dobowych wypracowanych w styczniu 2022 r. Za styczeń 2022 r. pracodawca obowiązany był wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za faktycznie przepracowane 162 godziny (w tym 152 godziny w ramach wymiaru czasu pracy i 10 nadgodzin z przekroczeń dobowych). Natomiast za luty 2022 r. przy odbiorze 15 godzin czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługiwało normalne miesięczne wynagrodzenie (bez obniżenia za czas wolny za nadgodziny). Mimo że w lutym 2022 r. pracownik przepracował 145 godzin, to przysługiwało mu wynagrodzenie za 160 godzin pełnego wymiaru czasu pracy obowiązującego w tym miesiącu. Jest to zgodne z art. 1512 § 2 K.p.
Pracownik w styczniu 2022 r. przepracował 10 godzin nadliczbowych z przekroczenia dobowego w porze dziennej. Otrzymuje on stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3.800 zł. Obowiązują go 3-miesięczne okresy rozliczeniowe liczone od stycznia. Pracownik w lutym 2022 r. odebrał na swój wniosek czas wolny w zamian za godziny nadliczbowe, które wystąpiły w styczniu 2022 r. Ustalenie wynagrodzenia za przepracowanie przez pracownika w styczniu 2022 r. 152 godzin rozkładowych i 10 godzin nadliczbowych:
Ustalenie wynagrodzenia za luty 2022 r., w którym pracownik przepracował 150 godzin ze względu na korzystanie przez 10 godzin z czasu wolnego, tj. 160 godzin nominalnego wymiaru czasu pracy - 10 godzin czasu wolnego:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|