Obliczanie wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Termin wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny średniotygodniowe
Pracowników w zakładzie obowiązują 3-miesięczne okresy rozliczeniowe. Czasami pracują oni w nadgodzinach z przekroczeń dobowych, a także średniotygodniowych. Normalne wynagrodzenie za nadgodziny dobowe razem z dodatkiem pracodawca wypłaca im w terminie bieżącej wypłaty. Natomiast wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny średniotygodniowe otrzymują na koniec 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Czy takie terminy wypłaty są prawidłowe?
Nieprawidłowy jest termin wypłaty normalnego wynagrodzenia za nadgodziny średniotygodniowe.
Praca w nadgodzinach może być zrekompensowana poprzez wypłatę dodatków lub udzielenie czasu wolnego. Niezależnie od zagwarantowania jednej z tych dwóch form rekompensaty pracownikowi należy wypłacić normalne wynagrodzenie za nadgodziny. Pracodawca musi mieć tu na uwadze art. 80 K.p., zgodnie z którym za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie. Mówiąc o normalnym wynagrodzeniu za pracę nadliczbową w kontekście tej regulacji, trzeba zauważyć, że chodzi tu nie tyle o normalne wynagrodzenie za nadgodziny, co o normalne wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Takie wynagrodzenie trzeba wypłacać na bieżąco, tj. w obowiązującym w danym zakładzie terminie wypłaty wynagrodzeń.
Normalnego wynagrodzenia za godziny przepracowane ponad normę lub przedłużony wymiar dobowy nie można traktować jako jednego z elementów rekompensaty za nadgodziny - taką rekompensatą jest bowiem dopiero dodatek do wynagrodzenia (lub czas wolny). Termin wypłaty dodatku za nadgodziny jest ściśle powiązany z terminem, w którym można ustalić fakt wystąpienia nadgodzin oraz określić ich rodzaj. W odniesieniu do nadgodzin z przekroczenia dobowego takich ustaleń można dokonywać na bieżąco, tj. w miesiącu, w którym miała miejsce praca przekraczająca normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy. Dlatego też zarówno normalne wynagrodzenie za nadgodziny dobowe, jak i dodatek za nie, wypłacane są w terminie wypłaty za dany miesiąc. Inaczej jest z nadgodzinami z przekroczenia normy średniotygodniowej, których zaistnienie można stwierdzić dopiero na koniec okresu rozliczeniowego. Z tego względu dodatek za takie nadgodziny wypłacany jest dopiero na koniec tego okresu rozliczeniowego, w którym miały miejsce nadgodziny średniotygodniowe. Nie oznacza to jednak, że również normalne wynagrodzenie za takie godziny pracy może być wypłacone w tym terminie. Fakt przepracowania dodatkowych godzin pozarozkładowych, które na koniec okresu rozliczeniowego mogą być zakwalifikowane jako przekraczające normę średniotygodniową, można bowiem stwierdzić na bieżąco, w miesiącu ich wystąpienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|