Obliczanie wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Choroba w miesiącu, w którym pracownik przepracował pełny wymiar czasu pracy
Pracownik zatrudniony na pełny etat w lutym 2022 r. był chory przez 2 dni przypadające na jego dni wolne od pracy. W miesiącu tym wypracował, zgodnie ze swoim grafikiem, pełny miesięczny wymiar czasu pracy obowiązujący w lutym br. Obliczając jego stałe miesięczne wynagrodzenie za ten miesiąc pracodawca pomniejszył je za okres choroby, zgodnie z przepisami rozporządzenia wynagrodzeniowego. Pracownik twierdzi jednak, że należy mu wypłacić pełne wynagrodzenie za przepracowany miesiąc. Czy tak powinno być?
TAK. Ustalając wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z powodu choroby lub opieki, za okres której przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek opiekuńczy, stosuje się § 11 rozporządzenia wynagrodzeniowego. Przewiduje on, że we wskazanej sytuacji, w celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca należy:
- stawkę miesięczną wynagrodzenia podzielić przez 30,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim,
- tak obliczone wynagrodzenie odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przytoczona regulacja przeznaczona jest do ustalania wynagrodzenia za pracę, w sytuacji gdy praca wykonywana była tylko przez część miesiąca z powodu absencji chorobowej. Wątpliwe było jednak to, czy stosowanie tej regulacji jest zasadne w przypadku, gdy pracownik przez część miesiąca zdołał wypracować cały obowiązujący go wymiar czasu pracy. Kwestię tę rozstrzygnął resort pracy uznając, że w sytuacji, gdy wymiar czasu pracy zostanie w całości wypracowany przez część miesiąca, pracownik nabywa prawo do pełnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, niezależnie od prawa do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego (patrz ramka).
"(...) Jak wynika z tego przepisu (§ 11 rozporządzenia wynagrodzeniowego - przyp. red.) dotyczy on sytuacji, gdy pracownik przepracował tylko część miesiąca z powodu nieobecności w pracy spowodowanej zwolnieniem lekarskim. W opinii Departamentu zwrot »przepracowana część miesiąca« należy utożsamiać z sytuacją, w której pracownik przepracował tylko część obowiązującego go wymiaru czasu pracy w danym miesiącu z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zdaniem Departamentu powołany wyżej przepis § 11 ust. 1 rozporządzenia nie obejmuje zatem sytuacji, gdy pracownik wprawdzie był nieobecny w pracy z powodu choroby przez część miesiąca, ale mimo to przepracował w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje, zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie za cały miesięczny wymiar czasu pracy, tj. pełne wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej. (...)". Stanowisko MPiPS udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 12 grudnia 2013 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|