Stosowanie przerywanego systemu czasu pracy
Chcemy wprowadzić w firmie przerywany system czasu pracy. Przy jakich pracach można go stosować? Kiedy występują nadgodziny w systemie przerywanym i jak układa się rozkłady czasu pracy w tym systemie? Jak udziela się pracownikom urlopu wypoczynkowego w takim systemie?
Na mocy art. 139 K.p. do pracowników może być stosowany przerywany system czasu pracy. Odrębne regulacje w tym zakresie ustanowiono dla kierowców w art. 16 ustawy o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1412 ze zm.).
Jak przewiduje art. 139 K.p., w przypadku gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany (we wszystkich branżach) system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby. Przerwa może trwać maksymalnie 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednak za czas jej trwania pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia przestojowego, o którym mowa w art. 81 K.p. W systemie tym należy pracownikowi zapewnić 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy i 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy obejmujący co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Systemu przerywanego czasu pracy nie stosuje się do pracownika zatrudnionego w systemie równoważnym oraz w systemach uregulowanych w art. 143 i art. 144 K.p.
System ten wprowadza się:
- w układzie zbiorowym pracy lub
- w porozumieniu z zakładową organizacją związkową; w razie braku organizacji związkowej porozumienie zawiera się z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
Pracodawca będący osobą fizyczną, prowadzący działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, stosuje omawiany system na podstawie umowy o pracę (wynagrodzenie za przerwę przysługuje, jeżeli wynika z tej umowy).
Nadgodziny dobowe w systemie przerywanym wystąpią, jeśli pracownik przepracuje więcej niż zasadniczo 8 godzin w ciągu doby pracowniczej. Przy czym sumuje się liczbę godzin przepracowanych przed i po przerwie. Wystąpienie nadgodzin średniotygodniowych należy ustalać na koniec okresu rozliczeniowego.
Co do urlopu wypoczynkowego, to udziela się go na zasadach ogólnych, tj. na dni robocze, w wymiarze godzin przypadających do przepracowania w danym dniu. Oznacza to, że urlopu udziela się na godziny pracy przed i po przerwie, co daje w sumie cały dzień wolny od pracy. Wynagrodzenie za czas przerwy wlicza się do podstawy wynagrodzenia urlopowego.
Przykładowy wzór porozumienia w sprawie wprowadzenia przerywanego czasu pracy | |
ART ERA Sp. z o.o. ul. Klonowa 15/2 70-893 Szczecin |
Szczecin, 22 kwietnia 2022 r. |
Porozumienie w sprawie wprowadzenia przerywanego systemu czasu pracy |
|
Pracodawca: ART ERA Sp. z o.o. w Szczecinie, reprezentowany przez prezesa zarządu Adama Nowickiego oraz Przedstawiciele pracowników: Anna Urban i Krzysztof Stonawski zgodnie ustalają, iż od 1 czerwca 2022 r. do pracowników działu produkcyjnego stosowany będzie przerywany system czasu pracy, o którym mowa w art. 139 § 1 K.p. Przerwa w ramach tego systemu w wymiarze 2 godzin będzie następowała po pierwszych czterech godzinach pracy, rozpoczętej zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. | |
Anna Urban, Krzysztof Stonawski przedstawiciele pracowników |
Adam Nowicki prezes zarządu |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|