Organizacja pracy w systemie skróconego tygodnia
Pełnoetatowy pracownik, który dotychczas świadczył pracę w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku, złożył do pracodawcy wniosek o pracę w systemie skróconego tygodnia. Zaproponował pracę w dniach od poniedziałku do środy po 12 godzin i w czwartki po 4 godziny. Pracodawca wolałby jednak, żeby pracował on przez 4 dni po 10 godzin na dobę. Czy pracodawca musi wyrazić zgodę na wniosek pracownika?
Na pisemny wniosek pracownika może być do niego zastosowany system skróconego tygodnia pracy. Dopuszcza on możliwość wykonywania przez pracownika pracy przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin (art. 143 K.p.). W systemie tym obowiązuje okres rozliczeniowy nieprzekraczający 1 miesiąca.
Jeżeli chodzi o wprowadzenie takiego systemu, to stosuje się go do pracownika na podstawie umowy o pracę (art. 150 § 6 K.p.). W tym celu można zawrzeć aneks do umowy o pracę, ale pod warunkiem, że obie strony wyrażą na to zgodę.
Wniosek o zastosowanie systemu skróconego tygodnia pracy nie jest wiążący dla pracodawcy.
W przypadku gdy rozkład czasu pracy zaproponowany przez pracownika w ramach systemu skróconego tygodnia nie odpowiada pracodawcy, może on przedstawić pracownikowi własne propozycje w tym zakresie. Wówczas, jeżeli w drodze obopólnych uzgodnień dojdą do porozumienia w tej kwestii, możliwe będzie wprowadzenie tego systemu dla pracownika. Jednak w razie nieuzgodnienia rozkładu czasu pracy pracownika, pracodawca może mu odmówić zgody na zastosowanie tego systemu. Pozostanie to w zgodzie z przepisami, gdyż żaden przepis nie obliguje pracodawcy do wyrażenia zgody na pracę pracownika w systemie skróconego tygodnia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|