Dobór systemu czasu pracy w firmie
Praca w firmie będzie odbywała się w poniedziałek i wtorek w godzinach od 1000 do 1800, a od środy do piątku w godzinach 800 do 1600. Będą więc obowiązywały różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. Jaki system czasu pracy będzie właściwy w takim przypadku? Jak wprowadzić go w firmie?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu praca może zostać zorganizowana poprzez połączenie podstawowej organizacji czasu pracy z ruchomym czasem pracy.
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Jest to tzw. podstawowa organizacja czasu pracy. Przy takim rozkładzie pracodawca ma ograniczone możliwości ustalania różnych godzin pracy, gdyż obliguje go definicja doby pracowniczej. Stanowi ona, że przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Przykładowo, jeżeli pracownik jednego dnia rozpoczyna pracę o godz. 900, to jego doba pracownicza kończy się następnego dnia o godz. 900. Wówczas wyznaczenie pracy pracownikowi przed godz. 900 będzie oznaczało planowanie nadgodzin, co generalnie jest niedopuszczalne. Odstępstwo od zasady niepodejmowania ponownie pracy w tej samej dobie pracowniczej ma jednak miejsce, gdy podstawową organizację czasu pracy pracodawca połączy z ruchomym czasem pracy, o którym mowa w art. 1401 K.p. Ruchomy układ może przewidywać:
- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
- przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Wykonywanie pracy w ruchomej organizacji nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego, a ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Systemy i rozkłady czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a gdy pracodawca nie jest objęty układem lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, w obwieszczeniu o czasie pracy.
Przy czym ruchomy czas pracy, zgodnie z art. 150 § 3 K.p., ustala się:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, albo
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeśli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Ruchomy czas pracy może być też zastosowany na pisemny wniosek pracownika (art. 150 § 5 K.p.).
Przykład
W firmie obowiązuje podstawowa organizacja czasu pracy, w ramach której pracownicy świadczą pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę w godzinach od 800 do 1600. Firma zatrudnia kilku pracowników i nie wprowadzono w niej regulaminu pracy. Pracodawca zamierza zmienić organizację czasu pracy w następujący sposób: w poniedziałek i wtorek praca od godz. 1000 do godz. 1800, a od środy do piątku od godz. 800 do godz. 1600. W porozumieniu z przedstawicielem pracowników pracodawca wprowadził nową organizację czasu pracy. Kopię tego porozumienia jest obowiązany przekazać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|