Urlop "kolejny"
W każdym następnym roku kalendarzowym zatrudnienia pracownik uzyskuje prawo do urlopu tzw. kolejnego. Jeśli pozostaje w zatrudnieniu w dniu 1 stycznia, to uzyskuje uprawnienia urlopowe tego dnia. W innym przypadku - w pierwszym dniu zatrudnienia. Urlop kolejny w przeciwieństwie do urlopu "pierwszego" nabywany jest z góry na poczet zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Nabycie prawa do kolejnego urlopu uwarunkowane jest jedynie faktem pozostawania pracownika w stosunku pracy. Wymiar kolejnego urlopu zależy od stażu ogólnego pracownika oraz okresu pracy w danym roku kalendarzowym.
Przykład |
W dniu 1 stycznia br. pracodawca zatrudnił w ramach umowy na 2 lata pracownika, który ukończył 4-letnie technikum, a następnie przepracował 1,5 roku. Umowa z poprzednim pracodawcą została rozwiązana w listopadzie 2021 r. bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Obecny pracodawca prawidłowo zaliczył pracownikowi do stażu urlopowego:
- warunkującego prawo do urlopu wypoczynkowego - okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy,
- warunkującego wymiar urlopu - obydwa okresy (nauki i poprzedniego zatrudnienia).
W bieżącym roku pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni. Przerwa w zatrudnieniu oraz sposób rozwiązania poprzedniej umowy o pracę pozostają dla powyższego bez znaczenia. W przyszłym roku wymiar jego urlopu pozostanie bez zmian. Prawo do niego nabędzie 1 stycznia.
Uwaga! Pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, gdy w dniu 1 stycznia korzysta z urlopu bezpłatnego. W czasie trwania urlopu bezpłatnego nie powstaje prawo do urlopu wypoczynkowego, ponieważ w tym okresie ulegają zawieszeniu wzajemne prawa i obowiązki stron wynikające z łączącego je stosunku pracy.
Przykład |
Z końcem kwietnia br. pracodawca rozwiązał umowę o pracę z pracownikiem korzystającym od 1 grudnia 2021 r. z urlopu bezpłatnego. Pracownik nie otrzyma ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za bieżący rok, ponieważ przebywając w dniu 1 stycznia br. i do końca zatrudnienia na urlopie bezpłatnym, nie nabył do niego prawa.
Dla nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego nie ma znaczenia nieświadczenie pracy z powodu długotrwałej choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną czy niezdolności spowodowanej wypadkiem albo poddaniem się przez dawcę badaniom lub zabiegowi pobrania komórek, tkanek albo narządów. Analogiczna sytuacja zachodzi, gdy pracownik korzysta ze świadczenia rehabilitacyjnego, tak przez okres ochrony (pierwsze 3 miesiące), jak i w przypadku, gdy pracodawca mimo upływu okresu ochronnego nie rozwiązał z nim stosunku pracy. Na uprawnienia urlopowe nie ma również wpływu urlop macierzyński (na warunkach macierzyńskiego), urlop rodzicielski, a także urlop ojcowski. W wymienionych okresach pracownik zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wpływ na urlop mają jednak okoliczności wskazane w art. 1552 K.p. Tematykę tę omawiamy w dalszej części dodatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|