Niepełny etat pracownika-emeryta a składka na FEP
Zatrudniony pracownik wykonuje u nas pracę o szczególnym charakterze. W czerwcu 2022 r. przeszedł z pełnego wymiaru czasu pracy na niepełny (tj. 1/2 etatu). Czy po zmniejszeniu mu wymiaru czasu pracy na niepełny nadal jesteśmy zobowiązani opłacać za niego składkę na FEP?
TAK. Składkę na FEP w wysokości 1,5% opłacają pracodawcy (z własnych środków) za pracowników, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
- wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy pomostowej.
Obowiązek opłacania składki na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika prac szczególnych, a ustaje z dniem zaprzestania ich wykonywania.
Pracodawca ma obowiązek opłacać składkę na FEP za wszystkich zatrudnionych przez niego pracowników spełniających wymienione warunki. Jest ona więc należna także za osoby zatrudnione na etacie, które, mimo że wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie nabędą w przyszłości prawa do emerytury pomostowej, ponieważ nie spełniają ku temu innych wymaganych warunków. Dotyczy to m.in. pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Warunkiem otrzymania emerytury pomostowej jest bowiem m.in. świadczenie pracy szczególnej na pełny etat.
Jednak dla obowiązku opłacania składki na FEP wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik wykonujący prace szczególne, nie ma żadnego znaczenia. Składka ta jest należna także od wynagrodzenia pracownika wykonującego wskazane prace zatrudnionego na część etatu (por. interpretację indywidualną Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 28 kwietnia 2021 r., znak: DI/100000/43/299/2021).
Obowiązek opłacania składek na FEP, wynikający z art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej, został uregulowany w oderwaniu od przesłanek nabycia prawa do emerytury pomostowej. W zakresie definicji pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze odsyła on do art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy pomostowej, który w żaden sposób nie odnosi się do wymiaru czasu pracy, w jakim ta praca jest wykonywana. Dopiero z art. 3 ust. 4-5 ustawy pomostowej, definiującego pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, wynika konieczność wykonywania prac szczególnych w pełnym wymiarze czasu pracy.
Obowiązek opłacania składki na FEP także za pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy potwierdził Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów w uchwale z dnia 28 września 2016 r., sygn. akt III UZP 10/16.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|