Wykonywanie pracy na kilku zleceniach
Jeżeli emeryt/rencista wykonuje równocześnie dwie umowy zlecenia dla różnych zleceniodawców, wtedy dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Należy wówczas zastosować zasadę określoną w art. 9 ust. 2 ustawy systemowej. Wynika z niej, iż obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlega z pierwszej umowy, czyli tej, którą zaczął wykonywać najwcześniej. Może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych (wszystkich lub wybranych) tytułów (umów) lub zmienić tytuł do ubezpieczeń (tu: umowę zlecenia, z której chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym), z zastrzeżeniem wskazanym m.in. w art. 9 ust. 2c ustawy systemowej. Z treści tego przepisu wynika, iż jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu z tytułu tej umowy jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, to podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym także z innych umów zlecenia. Tak jest do czasu, aż łączna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe osiągnie minimalne wynagrodzenie (w 2022 r. - 3.010 zł). Dopiero wówczas kolejna zawarta przez taką osobę umowa zlecenia nie będzie stanowiła dla niej obowiązku wymienionych ubezpieczeń.
Zatem, jeśli zleceniobiorca wykonuje dwie umowy zlecenia, to opłacanie za niego obowiązkowych składek społecznych z drugiej takiej umowy zależy od wysokości oskładkowanego przychodu (takiego, od którego zleceniodawca nalicza mu składki emerytalno-rentowe) uzyskiwanego z pierwszej umowy. Podlega on obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z pierwszej umowy zlecenia, natomiast druga umowa:
- nie stanowi dla niego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, jeżeli z pierwszej umowy uzyskuje on miesięczny przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia; wtedy z drugiej umowy zleceniobiorca jest objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym,
- stanowi dla niego tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, jeżeli z pierwszej umowy zlecenia uzyskuje on oskładkowany przychód w wysokości niższej niż kwota minimalnej płacy (przykład).
Niezależnie natomiast od ilości zawartych ze zleceniobiorcą umów zlecenia, każda z nich stanowi dla niego tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i z każdej powinien on mieć naliczaną składkę zdrowotną (art. 82 ust. 2 ustawy zdrowotnej). Jest tak bez względu na charakter (obowiązkowy czy dobrowolny) ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy. Z umowy zlecenia, z której zleceniobiorca podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, należy go zgłosić do tego ubezpieczenia na druku ZUS ZZA.
Przykład
Zleceniodawca na okres od 6 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. zawarł umowę zlecenia z osobą mającą ustalone prawo do emerytury powszechnej. Strony ustaliły (w umowie) miesięczne wynagrodzenie zleceniobiorcy w wysokości 3.000 zł. Z racji jej wykonywania zleceniobiorca-emeryt został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, ubezpieczenia wypadkowego oraz zdrowotnego. Ponadto na prośbę (wniosek) zleceniobiorcy zleceniodawca zgłosił go do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca-emeryt w okresie od 6 do 30 czerwca 2022 r. dodatkowo wykonywał w innym podmiocie drugą umowę zlecenia. Z tego tytułu zleceniodawca wypłacił mu na koniec czerwca 2022 r. wynagrodzenie w wysokości 1.900 zł. W tym przypadku zleceniobiorca-emeryt w okresie od 6 do 30 czerwca 2022 r. podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym (i wypadkowemu) z obu wykonywanych umów zlecenia. Z każdej umowy zlecenia obowiązkowa była dla niego też składka na ubezpieczenie zdrowotne. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|