Decyzja ZUS podstawą do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik, któremu w czerwcu br. zakończył się okres zasiłkowy, otrzymał już orzeczenie lekarza orzecznika ZUS w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Wynika z niego, iż w związku z rokowaniem odzyskania zdolności do pracy istnieją okoliczności uzasadniające ustalenie uprawnień do tego świadczenia z ogólnego stanu zdrowia na okres 3 miesięcy. Czy gdy pracownik dostarczy mi wspomniane orzeczenie, to na jego podstawie będę mogła podjąć wypłatę należnego mu świadczenia rehabilitacyjnego?
NIE. Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego może bowiem nastąpić wyłącznie w oparciu o decyzję ZUS przyznającą prawo do tego świadczenia, określającą okres należnego świadczenia oraz jego (procentową) wysokość.
Przy wydawaniu tej decyzji organ rentowy bierze pod uwagę:
- orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo
- orzeczenie komisji lekarskiej,
oraz sprawdza, czy nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, określone w art. 18 ust. 7 i ust. 8 ustawy zasiłkowej (patrz ramka).
Zatem z ewentualną wypłatą świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika Czytelniczka musi się wstrzymać do czasu otrzymania z ZUS stosownej decyzji w tej sprawie.
Negatywne przesłanki przyznania świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|