Kwestionowanie orzeczenia lekarza orzecznika
Nasz pracownik wystąpił z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik ZUS wydał jednak orzeczenie o jego zdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odwołanie od tego orzeczenia?
NIE. Zamiast odwołania ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, o ile nie upłynął określony przez ustawodawcę termin na jego złożenie. Przy orzekaniu o niezdolności do pracy dla celów świadczeniowych obowiązuje bowiem dwuinstancyjność.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia warunki określone w art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej, tj.:
- po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy oraz
- jego dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Przyznawane jest ono na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy.
O wspomnianych wyżej okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Przy czym:
- od wydanego przez lekarza orzecznika orzeczenia ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, a ponadto
- Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zgłosić zarzut wadliwości tego orzeczenia,
w terminie i na zasadach przewidzianych w ustawie emerytalnej.
Podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, od której dopiero przysługuje odwołanie, stanowi zatem odpowiednio:
- orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo
- orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, niezadowolony z opinii lekarza orzecznika ZUS, może zatem złożyć sprzeciw od wydanego orzeczenia. Przy czym, zgodnie z art. 14 ust. 2a i ust. 2b ustawy emerytalnej, może to zrobić:
- w ciągu 14 dni od dnia doręczenia mu tego orzeczenia - komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie, chyba że ZUS na wniosek osoby zainteresowanej, przywróci termin na wniesienie sprzeciwu, co jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach, w tym w szczególności w razie odrzucenia przez sąd odwołania od decyzji w przypadku określonym w art. 4779 § 31 ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.),
- za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Sprzeciw można napisać w dowolnej formie lub też wykorzystując opracowany przez organ rentowy formularz OL-4 - Sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|