Okres orzeczonej w e-ZLA niezdolności do pracy podlega weryfikacji
Ze względu na napięty terminarz realizacji zamówień odmówiłem pracownicy udzielenia jej nieplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Pracownica jednak stwierdziła, że i tak nie przyjdzie do pracy. I faktycznie, następnego dnia na mój profil płatnika składek wpłynęło wystawione jej 30-dniowe zwolnienie lekarskie. W zaistniałych okolicznościach mam (wydaje się, że uzasadnione) wątpliwości co do jej choroby. Czy istnieje możliwość weryfikacji tego zwolnienia?
TAK. Czytelnik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. W tym celu najlepiej jest wykorzystać opracowany przez organ rentowy formularz OL-2 - Wniosek pracodawcy o kontrolę zaświadczenia lekarskiego, wskazując w nim m.in. dane płatnika składek (wnioskodawcy - pracodawcy) oraz dane pracownika, w stosunku do którego prosi o przeprowadzenie takiej kontroli.
Kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich przeprowadzana jest przez lekarza orzecznika ZUS, na zasadach określonych w art. 59 ustawy zasiłkowej. Wynika z nich m.in., iż w celu dokonania stosownej kontroli lekarz orzecznik ZUS może:
- przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu,
- skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,
- zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego, stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie,
- zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.
Co ważne, ubezpieczony jest obowiązany w wyznaczonym przez ZUS terminie poddać się badaniu i/lub udostępnić posiadaną dokumentację medyczną lekarzowi przeprowadzającemu badanie. W przeciwnym razie zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie.
Podobnie w przypadku, gdy po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, zaświadczenie lekarskie traci ważność za okres od tej daty.
Warto dodać, iż istnieje także możliwość skontrolowania pracownicy co do prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy zgodnie z jego celem, o czym mowa w art. 68 ustawy zasiłkowej. Jeśli Czytelnik jest płatnikiem zasiłków dla swoich ubezpieczonych, może sam przeprowadzić taką kontrolę, a jeżeli nie posiada takich uprawnień, może wystąpić o przeprowadzenie tej kontroli do ZUS, tym razem korzystając z formularza ZAS-62 - Wniosek płatnika składek niezobowiązanego do wypłaty zasiłków o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. W razie stwierdzonych w wyniku tej kontroli nieprawidłowości, za sprawą art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, pracownica straci prawo do świadczenia chorobowego za cały okres, na jaki zostało jej wystawione kontrolowane e-ZLA.
Druki OL-2 i ZAS-62 dostępne w serwisie www.druki.gofin.pl |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|