Konsekwencje przerw między umowami i zawarcia aneksu do umowy
Pracownik był zatrudniony na okres próbny, potem na podstawie umowy na czas określony (na 1 rok), następnie podpisaliśmy z nim kolejną umowę na rok. Czy jeżeli po zakończeniu tej ostatniej umowy zrobimy ponad miesięczną przerwę, to będziemy mogli ponownie zatrudnić tego samego pracownika na czas określony? Jeżeli nie, to czy będzie można podpisać aneks przedłużający umowę?
Pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem jeszcze jedną umowę na czas określony, ale ewentualna przerwa po zakończeniu bieżącej umowy o pracę nie ma tu żadnego znaczenia. Treść pytania może sugerować, że pracodawca przy ustalaniu dopuszczalności zawarcia kolejnej umowy na czas określony kieruje się art. 251 K.p. w nieaktualnym brzmieniu.
Do 21 lutego 2016 r. art. 251 K.p. stanowił, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony, a przerwa między nimi nie przekroczyła miesiąca. Natomiast od 22 lutego 2016 r. zgodnie z powyższym przepisem zatrudnienie na podstawie umowy lub umów na czas określony między tymi samymi stronami nie może przekroczyć 33 miesięcy, a liczba umów na czas określony trzech.
W stanie prawnym obowiązującym od 22 lutego 2016 r. ewentualne przerwy między umowami na czas określony nie mają żadnego znaczenia. Były one istotne w poprzednim stanie prawnym, wystąpienie przerwy trwającej niż miesiąc powodowało bowiem przerwanie "odliczania" liczby umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami. Natomiast limitowanie umów na czas określony zawieranych pod rządami art. 251 K.p. w aktualnym brzmieniu nie może być zniwelowane poprzez wystąpienie przerwy czy przerw między umowami. Bez względu na liczbę i długość przerw, wszystkie umowy na czas określony są brane pod uwagę przy ustalaniu limitów "33 i 3". Te jednak w przedstawionej sytuacji nie zostaną przekroczone nawet przy zawarciu kolejnej umowy. Byłaby to bowiem trzecia umowa na czas określony z tym samym pracownikiem (umowy na okres próbny nie podlegają limitowaniu). Limit czasowy 33 miesięcy (łącznie) zatrudnienia na podstawie umowy lub umów na czas określony również nie zostanie przekroczony.
Podpisanie aneksu przedłużającego umowę na czas określony uważa się, w kontekście limitów "33 i 3", za zawarcie kolejnej umowy na czas określony.
Aneks do umowy na czas określony (który w sensie prawnym jest porozumieniem stron o zmianie warunków umowy o pracę) wydłużający jej termin końcowy jest traktowany - po upływie pierwotnego terminu umowy - jako nowa, kolejna umowa na czas określony w rozumieniu art. 251 K.p. Podpisanie aneksu nie uchyla więc limitowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|