Przejęcie zakładu pracy a bieg limitów "33 i 3"
We wrześniu 2022 r. nasz zakład przejmie małą spółkę, która zatrudnia kilku pracowników. Wszyscy mają podpisane umowy na czas określony. Czy po przejęciu tych pracowników limity zatrudnienia na podstawie takiej umowy będą liczone od nowa?
NIE. Zatrudnienie na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony nie może przekroczyć limitów zatrudnienia terminowego, o których mowa w art. 251 K.p. również w przypadku przejęcia zakładu pracy lub jego części wraz z pracownikami.
Do okresu 33 miesięcy zatrudnienia w ramach umowy lub umów na czas określony wlicza się wszystkie okresy pracy na podstawie tych umów u danego pracodawcy (przypadające od 22 lutego 2016 r.). Do limitu ilościowego umów (3 umowy) wlicza się natomiast umowy na czas określony zawarte w okresie od 22 lutego 2016 r. oraz - na określonych zasadach - umowy trwające w tym dniu.
W związku z obowiązkiem przestrzegania limitów zatrudnienia terminowego przez danego pracodawcę może pojawić się pytanie, w jaki sposób ustalać limity "33 i 3" w przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę na podstawie art. 231 K.p. Przepis ten stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W przypadku przejęcia pracowników przez nowy zakład pracy w trybie art. 231 K.p., dotychczasowe umowy o pracę przejmowanych pracowników są nadal obowiązujące. Czy oznacza to, że nowy pracodawca przejmuje również biegnące limity zatrudnienia terminowego?
Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się wprost do tego problemu, rozstrzygnęło go jednak Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa resort ten w piśmie z dnia 20 stycznia 2021 r. uznał, że przejęcie zakładu pracy nie powoduje ustalenia limitów "33 i 3" od nowa (patrz ramka).
"(...) Kodeks pracy nie zawiera na taką okoliczność - jak przejście zakładu pracy w trybie art. 231 K.p. - regulacji prawnej, która przewidywałaby odmienny sposób obliczania maksymalnego limitu 3 umów o pracę na czas określony i łącznego limitu (okresu) 33 miesięcy terminowego zatrudniania, o którym mowa w art. 251 § 1 K.p., wskazując np., że od dnia takiego transferu limity te należałoby obliczać od nowa.
Wskutek wspomnianego wyżej transferu następcą prawnym dotychczasowego pracodawcy w konkretnym stosunku pracy z przejmowanym pracownikiem staje się wprawdzie nowy pracodawca (następuje przekształcenie podmiotowe pracodawcy), jednakże sukcesja uniwersalna, która jest następstwem takiego transferu powoduje, że m.in. w kontekście stosowania regulacji art. 251 K.p. powinien być on (pracodawca przejmujący - przyp. red.) traktowany, zdaniem resortu, jako ta sama strona tego stosunku pracy, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Za przyjęciem takiego rozumienia sformułowania »między tymi samymi stronami stosunku pracy« przemawia także fakt, iż pogląd odmienny, tj. traktujący nowego pracodawcę jako inną, nową stronę kontynuowanego stosunku pracy z przejmowanym pracownikiem i skutkujący »otwarciem« na nowo wspomnianych wyżej limitów oznaczałby pogorszenie sytuacji przejmowanego pracownika spowodowane wyłącznie transferem zakładu pracy lub jego części, w której pracownik ten był zatrudniony, wywołując nie tylko skutek sprzeczny z celem art. 231 K.p., ale przede wszystkim godząc w ochronną funkcję przepisu art. 251 K.p. (...)". Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 20 stycznia 2021 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|