Ponadmiesięczne przerwy mogą wpłynąć na limity
Chcemy zatrudnić pracownika, który pracował u nas w latach 2012-2016 i w każdym roku był zatrudniony na czas określony przez 8 miesięcy. Czy będziemy mogli podpisać z nim kolejną umowę na czas określony, czy dopuszczalna jest tylko umowa na czas nieokreślony?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu umowa o pracę, którą strony zamierzają zawrzeć, może być umową na czas określony. Będzie to druga umowa tego rodzaju dla potrzeb ilościowego limitu umów na czas określony, obowiązującego od 22 lutego 2016 r. Od tego dnia możliwość zatrudniania tego samego pracownika na podstawie umowy lub umów na czas określony jest ograniczona do 33 miesięcy (limit czasowy) oraz do maksymalnie trzech umów na czas określony (limit ilościowy).
Do umów na czas określony zawartych w dniu 22 lutego 2016 r. lub po tej dacie stosuje się wprost limity obowiązujące od tego dnia, przy czym umowa taka traktowana jest jako pierwsza w rozumieniu limitu ilościowego. Natomiast jeżeli w dniu 22 lutego 2016 r. obowiązywała już umowa na czas określony (tj. została zawarta wcześniej i trwała w tym dniu), to sytuacja kształtuje się nieco odmiennie.
Umowa na czas określony trwająca w dniu 22 lutego 2016 r. traktowana jest jako pierwsza lub druga umowa na czas określony, w zależności od tego, którą z rzędu umową na czas określony była w tym dniu. Kolejność umowy na wspomniany dzień ustala się w odniesieniu do art. 251 K.p. w brzmieniu obowiązującym do 21 lutego 2016 r. Przywołany przepis stanowił do tej daty, iż zawarcie trzeciej z rzędu umowy na czas określony między tymi samymi stronami jest traktowane jako zawarcie umowy na czas nieokreślony, jeżeli między umowami nie wystąpiły przerwy dłuższe niż miesiąc.
W omawianej sprawie zakładając, że w dniu 22 lutego 2016 r. trwała umowa na czas określony, rozstrzygające jest zastrzeżenie maksymalnie miesięcznej przerwy między poszczególnymi umowami. Z okoliczności przedstawionych w pytaniu można wywnioskować, że przerwy między umowami były dłuższe. Ten fakt spowodował przerwanie ciągu umów branych pod uwagę przy stosowaniu art. 251 K.p. w poprzednim brzmieniu. Jeżeli więc w dniu 22 lutego 2016 r. trwała umowa na czas określony, to była ona pierwszą, a w konsekwencji strony mogą jeszcze zawrzeć dwie takie umowy (planowana umowa będzie drugą z rzędu). To samo dotyczy przypadku, gdy w dniu 22 lutego 2016 r. stron nie wiązała żadna umowa na czas określony, ale zawarto ją później na 8 miesięcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|