Ustalanie limitu czasowego przy przerwach między umowami o pracę
Zatrudnialiśmy pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej od 1 stycznia 2017 r. na okres roku. Drugą umowę na czas określony podpisaliśmy z tym pracownikiem od 1 czerwca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Obecnie chcemy ponownie zatrudnić tego pracownika na podstawie trzeciej umowy na czas określony. Jak ustalić limit 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony, jeżeli między umowami były przerwy?
Od 22 lutego 2016 r. zatrudnienie na czas określony jest limitowane m.in. w zakresie czasu trwania umowy lub umów na czas określony. Zatrudnienie na czas określony między tymi samymi stronami może bowiem trwać maksymalnie przez 33 miesiące. Przekroczenie tego limitu powoduje przekształcenie umowy na czas określony w umowę bezterminową (art. 251 K.p.). Limity zatrudniania terminowego, tzw. limity 33 i 3, stosuje się do umów na czas określony:
- trwających w dniu 22 lutego 2016 r. oraz zawartych w tym dniu - począwszy od tego dnia,
- zawartych po dniu 22 lutego 2016 r. (jak w sytuacji przedstawionej w pytaniu) - od dnia zawarcia umowy.
Przepisy, które wprowadziły nowe zasady zatrudniania na czas określony, nie ustaliły sposobu liczenia limitu czasowego w przypadku przerw w zatrudnieniu. Kwestia ta była jednak przedmiotem opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W piśmie z dnia 16 lutego 2016 r. będącym odpowiedzią na zapytanie naszego Wydawnictwa, resort pracy uznał, że: "(...) jeżeli umowa o pracę na czas określony została zawarta od dnia 22 lutego 2016 r. albo trwa już w tym dniu, to nieprzerwany 33-miesięczny dopuszczalny okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy liczony od tego dnia mija w dniu 21 listopada 2018 r. Natomiast jeżeli z pracownikiem zawarto kilka umów na czas określony i występują między nimi przerwy, to dla ustalenia, kiedy miną dopuszczalne 33 miesiące zatrudnienia pracownika, należy sumować pełne kolejne nieprzerwane miesiące zatrudnienia pracownika na podstawie takich umów, przyjmując, że okres miesiąca upływa w dniu poprzedzającym dzień, który datą odpowiada początkowemu dniowi okresu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (np. miesiąc liczony od dnia 17 kwietnia upływa w dniu 16 maja...). Należy także zsumować dni »wystające« poza pełne miesiące, przyjmując 30 dni za jeden miesiąc. (...)".
Resort pracy w przytoczonej opinii uznał więc, że upływ limitu czasowego 33 miesięcy powinien być liczony według zasad potocznych. Zgodnie z tymi zasadami rok lub miesiąc upływa w dniu poprzedzającym pierwszy dzień terminu, 12 miesięcy daje jeden rok, a 30 dni (jeżeli w danym terminie występują końcówki w dniach) daje 1 miesiąc.
Uwzględniając te zasady, w przedstawionej sprawie nie wyczerpano jeszcze w pełni wspomnianego limitu, jednak pozostał do wykorzystania bardzo krótki okres (przykład).
Przykład
Pracownik był zatrudniony w ramach umowy na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. Drugą umowę na czas określony strony zawarły od 1 czerwca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Dla potrzeb limitu czasowego uwzględnieniu podlega cały okres zatrudnienia na podstawie obu wskazanych umów, zostały one bowiem zawarte po 22 lutego 2016 r. Strony z tytułu tych umów wykorzystały 31 miesięcy, w związku z czym do dyspozycji pozostały tylko 2 miesiące. Na taki maksymalnie okres może być zawarta trzecia (ostatnia z limitu ilościowego umów) umowa na czas określony. Oczywiście strony zainteresowane dalszym zatrudnieniem mogą również zawrzeć umowę na czas nieokreślony. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|