Uchylenie limitów "33 i 3" bez adnotacji w umowie o pracę
Trzy lata temu zatrudnialiśmy pracownicę na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, na 1,5 roku. Obecnie znowu chcemy zatrudnić tę pracownicę, na podstawie umowy na czas określony. Zauważyliśmy jednak, że w poprzedniej umowie na zastępstwo nie ma wskazanego powodu niestosowania limitów "33 i 3". Czy w związku z tym musimy tę umowę zaliczyć do 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony?
NIE, choć generalnie brak zapisu w umowie o pracę w zakresie przesłanek uchylenia limitów może być dla pracodawcy problematyczny.
Na podstawie art. 251 § 1 K.p. pracodawca może zawrzeć z tym samym pracownikiem nie więcej niż 3 umowy na czas określony, na okres nie dłuższy (łącznie) niż 33 miesiące. W niektórych przypadkach przytoczone limity nie są jednak stosowane. Ma to miejsce w sytuacjach wskazanych w art. 251 § 4 K.p., m.in. w przypadku umów na czas określony zawartych w celu zastępstwa innego pracownika.
Pracodawca, który zawarł umowę na czas określony ze skorzystaniem z wyjątków od stosowania limitów "33 i 3", jest zobowiązany wprowadzić do umowy o pracę zawartej z wyłączeniem limitów wzmiankę o tym fakcie. W umowie o pracę powinien więc być wskazany konkretny powód (przesłanka) niestosowania limitów. W przedstawionym przypadku jest to zatrudnienie pracownika na zastępstwo.
W praktyce może wystąpić sytuacja, że pracodawca zapomni wskazać w umowie o pracę na czas określony przesłanki wyłączenia jej spod działania limitów. Jednak mimo obowiązku wprowadzenia zapisu o zastosowanej przesłance (co jest przewidziane w art. 29 § 11 K.p.) brak takiego zapisu w umowie nie przesądza o niewystępowaniu danej przesłanki. Uznało tak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 7 grudnia 2015 r., przyjmując, że zaniechanie przez pracodawcę wpisu do umowy o pracę o zastosowanej przesłance może jedynie skutkować trudnościami w udowodnieniu, że została ona wyłączona spod działania limitów (patrz ramka). Umowa na zastępstwo, o której mowa w pytaniu, nie jest więc wliczana do limitów "33 i 3".
"(...) niedopełnienie tego obowiązku (uzupełnienia umowy na czas określony o zapis w sprawie zastosowanej przesłanki uchylenia limitów - przyp. red.) nie będzie skutkowało wyłączeniem stosowania art. 251 § 4 Kodeksu pracy (...)".
Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 7 grudnia 2015 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|