Zatrudnienie terminowe cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pracę
Zatrudniamy cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pracę, które niedługo straci ważność. Zostanie też wyczerpany limit czasowy umów na czas określony zawartych z tym cudzoziemcem. Czy będziemy mogli skorzystać z wyjątku od tych limitów z obiektywnych powodów, tj. z uwagi na to, że zezwolenie na pracę ma charakter czasowy i w związku z tym nie jest racjonalne wiązać się z tym cudzoziemcem umową na czas nieokreślony?
W ocenie redakcji nie. Na początku odpowiedzi należy zauważyć, że przepisy antykryzysowe obowiązujące w związku z COVID-19 przedłużyły ważność zezwoleń na pracę dla cudzoziemców - na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii i następujących po nim 30 dni. Powyższe wynika z art. 15zzq ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.). Przedłużenie ważności dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na podstawie tej ustawy nie skutkuje jednak przedłużeniem limitów zatrudnienia terminowego, tzw. limitów 33 i 3. Pozwalają one na zawarcie między tymi samymi stronami stosunku pracy maksymalnie 3 umów na czas określony na okres łącznie 33 miesięcy (art. 251 K.p.).
W niektórych przypadkach zatrudnienie czasowe nie podlega limitowaniu. Zgodnie z art. 251 § 4 pkt 4 K.p. limitów nie stosuje się, gdy m.in. pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (uzasadniające uchylenie limitów). Wykorzystanie tego wyjątku od obowiązku stosowania limitów wymaga poinformowania właściwego okręgowego inspektora pracy. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy zastosowanie przesłanki obiektywnych powodów uzasadniających niestosowanie limitów w sytuacji wskazanej w pytaniu jest jednak bezpodstawne (patrz ramka).
"(...) Do wszystkich cudzoziemców znajdują zastosowanie - zawarte w Kodeksie pracy - ograniczenia zawierania z pracownikami umów o pracę na czas określony.
W myśl Kodeksu pracy, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Po przekroczeniu powyższych limitów uważa się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie ma również przeszkód prawnych, aby pracodawca wcześniej zawarł z cudzoziemcem umowę na czas nieokreślony, nie czekając na spełnienie przesłanek określonych w Kodeksie pracy. Mając na względzie powyższe regulacje prawne, za nieuprawnione należy uznać powoływanie się na art. 251 § 4 pkt 4 Kodeksu pracy ("obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy") w celu uzasadnienia zawierania z cudzoziemcami z krajów trzecich wyłącznie umów o pracę na czas określony. (...)". Wyjaśnienie Państwowej Inspekcji Pracy dostępne na stronie www.pip.gov.pl |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|