Odrębne limity terminowe dla nauczycieli
W latach 2015-2018 zatrudnialiśmy nauczyciela w szkole publicznej na podstawie dwóch umów na czas określony (zawieranej każdorazowo na rok szkolny). Teraz znowu chcielibyśmy zatrudnić tego nauczyciela. Czy jest możliwe ponowne podpisanie z nim umowy na czas określony na okres roku szkolnego, a jeżeli tak, to czy dwie poprzednie umowy powinny być wliczane do limitów terminowych nauczycieli?
Nauczyciel, o którym mowa w pytaniu, będzie mógł zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, o ile jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Nauczyciele szkół publicznych to grupa zawodowa, której stosunek pracy podlega przepisom odrębnym, a podstawowym aktem prawnym ich dotyczącym jest Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.). Reguluje ona m.in. zasady zatrudniania nauczycieli, w tym na czas określony.
Do 31 sierpnia 2019 r. łączny okres zatrudnienia nauczyciela na podstawie umów terminowych i ich liczba nie były określone. Natomiast od 1 września 2019 r. okres zatrudnienia nauczyciela na podstawie umowy lub umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami nie może trwać dłużej niż 36 miesięcy (art. 10 ust. 12 KN). Przy zatrudnieniu terminowym nauczycieli szkół publicznych obowiązuje więc limit czasowy zatrudniania na czas określony. Przerwy między tymi umowami nieprzekraczające 3 miesięcy nie wpływają na bieg limitu. Przy czym do okresu zatrudnienia, o którym mowa w art. 10 ust. 12 KN. wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, o których mowa w tym przepisie, zawieranych począwszy od 1 września 2019 r. Dwie pierwsze umowy wspomniane w pytaniu nie będą więc zaliczane do tego limitu.
Należy nadmienić, że nie wszystkie umowy na czas określony zawierane z nauczycielem szkoły publicznej podlegają limitowaniu. Wyłączone z limitów są umowy zawierane:
- w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela,
- z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska, zatrudnionego za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
- w przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu zgodnie z art. 177 § 3 K.p.
Ponadto umowa na czas określony zawarta z nauczycielem realizującym zadania doradcy metodycznego w placówce doskonalenia nauczycieli obejmuje okres, na który zostały powierzone zadania takiego doradcy (a więc z wyłączeniem limitu).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|