Ustalanie stażu zakładowego i okresu ochrony przy rozwiązaniu umowy z powodu choroby
W marcu 2022 r. zatrudniliśmy pracownika na okres 2 lat. Od 30 czerwca br. do 30 września br. przebywał on nieprzerwanie na zwolnieniu chorobowym. Następnie miał kilkanaście dni pracy, a obecnie znowu jest na zwolnieniu lekarskim. Czy do stażu zakładowego, od którego zależy możliwość zwolnienia pracownika po 3 miesiącach choroby, wlicza się tę chorobę (wtedy staż zakładowy przekroczyłby 6 miesięcy)? Jak liczyć 3 miesiące choroby?
Pracodawca może zwolnić chorego pracownika dopiero po upływie okresów wskazanych w art. 53 K.p. Przepis ten stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż:
- 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a K.p.),
- łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b K.p.).
W świetle przywołanego przepisu pojawiało się wiele wątpliwości. Zadawano pytania, czy okres choroby wlicza się do stażu zakładowego, o którym mowa w art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) K.p. oraz czy w przypadku przerwy między absencjami chorobowymi okres wcześniej występującej choroby należy uwzględniać we wspomnianym 6-miesięcznym stażu. Powstało też pytanie, czy do tego stażu należy wliczać dni rozkładowo wolne (np. wolny weekend) przypadające między okresami choroby. Ponadto nie było jasne, według jakiej metody - potocznej czy powiązanej z przepisami zasiłkowymi - obliczać okres 3 miesięcy choroby.
Z pytaniami dotyczącymi powyższych kwestii nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Resort pracy w odpowiedzi z dnia 14 kwietnia 2022 r. uznał, że okres zatrudnienia krótszy niż 6 miesięcy, wymieniony w art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) K.p., oznacza okres zatrudnienia przed powstaniem chorobowej niezdolności do pracy, jak również okres zatrudnienia pomiędzy okresami takich niezdolności (patrz ramka).
Ministerstwo stanęło na stanowisku, że w przypadku obliczania 3-miesięcznego okresu choroby należy stosować potoczną metodę liczenia terminów, właściwą dla prawa pracy (w przeciwieństwie do ustalenia upływu okresu świadczenia rehabilitacyjnego, do którego stosuje się zasady zasiłkowe).
W przedstawionej sprawie do stażu zakładowego nie należy więc wliczać okresu samej choroby, natomiast uwzględnieniu podlega okres przerwy między chorobami. W sumie nie dają one jednak co najmniej 6-miesięcznego stażu zakładowego, który gwarantowałby pracownikowi dłuższy okres ochronny. W rozpatrywanej sytuacji okres ten już upłynął.
"(...) do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego przepis art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności. (...). okres zatrudnienia »krócej niż 6 miesięcy« wymieniony w art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy - oznacza okres zatrudnienia przed powstaniem niezdolności do pracy, jak również okres zatrudnienia pomiędzy okresem niezdolności do pracy a kolejnym okresem niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika. (...) Przy czym, jeżeli przerwa pomiędzy pierwszą a drugą niezdolnością pracownika do pracy z powodu jego choroby wystąpi w dni dla pracownika wolne od pracy (np. w przypadku pracownika pracującego od poniedziałku do piątku przerwa ta przypadnie w weekend), to te dni należałoby wliczyć do 6-miesięcznego »stażu« w rozumieniu art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) K.p.
Reasumując, do zakładowego stażu pracy, od którego zależy długość okresów ochronnych, o których mowa w powołanym wyżej przepisie, nie wlicza się okresu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (...). Natomiast okres 3 miesięcy niezdolności pracownika do pracy z powodu jego choroby, o którym mowa w art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) K.p., należy liczyć według ogólnej zasady prawa pracy, czyli zgodnie z regułą potocznego (naturalnego) liczenia terminów, co będzie także spójne ze sposobem obliczania wskazanego w tym samym przepisie okresu zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy. (...)". Odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2022 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|