Dodatek funkcyjny w podstawie dodatku za nadgodziny
Pracownik od 1 października br. otrzymał dodatek funkcyjny na okres roku. Oprócz tego dodatku uzyskuje stałe miesięczne wynagrodzenie. Czy ten dodatek należy wliczać do wynagrodzenia zasadniczego, które jest podstawą dodatku za nadgodziny?
Zdaniem Głównego Inspektoratu Pracy tak. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje m.in. dodatek do wynagrodzenia. Oblicza się go na podstawie wynagrodzenia pracownika wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. W przypadku gdy taki składnik nie został wyodrębniony w umowie o pracę, przyjmuje się 60% jego wynagrodzenia. Tak stanowi art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.
Wcześniej sądy uznawały, że przez stawkę osobistego zaszeregowania służącą do obliczania dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych należy rozumieć wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny. W późniejszych wyrokach stanowisko to uległo zmianie. Przykładowo w wyroku z dnia 23 maja 2012 r., sygn. akt I PK 175/11, Sąd Najwyższy stwierdził, że dodatek funkcyjny uzależniony procentowo od płacy zasadniczej pracownika nie stanowi wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną.
Wobec rozbieżności stanowisk w tej sprawie nasze Wydawnictwo wystąpiło do Głównego Inspektoratu Pracy z zapytaniem, czy do wynagrodzenia pracownika wynikającego z osobistego zaszeregowania, na podstawie którego obliczany jest dodatek za godziny nadliczbowe, należy zaliczać dodatek funkcyjny. Główny Inspektor Pracy w piśmie z dnia 27 czerwca 2022 r. odpowiedział twierdząco, wyjaśniając, że: "(...) W wyroku z dnia 25 kwietnia 1985 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że przez stawkę osobistego zaszeregowania w rozumieniu art. 81 K.p. należy rozumieć wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny. W uzasadnieniu tego orzeczenia Sąd Najwyższy wskazał, że przez wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika należy rozumieć »wynagrodzenie o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z funkcją wykonywaną przez pracownika lub zajmowanym przez niego stanowiskiem, a nie wynagrodzenie, którego uruchomienie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek, jak np. okresu pracy, świadczenia pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia itp«. (...)
Z kolei w uchwale z dnia 30 grudnia 1986 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że »wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, o którym mowa w art. 81 § 1-3, art. 134 § 1 (obecnie art. 1511 K.p.) i art. 144 § 2 K.p., obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny«.
(...). Departament podziela argumentację przedstawioną w przywołanych wyżej orzeczeniach Sądu Najwyższego (...). Wprawdzie w wyroku z dnia 23 maja 2012 r., sygn. akt I PK 175/11, Sąd Najwyższy orzekł, iż dodatek funkcyjny uzależniony procentowo od płacy zasadniczej nie stanowi wynagrodzenia pracownika wynikającego z osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną w rozumieniu art. 1511 § 3 K.p., jednakże wyrok ten (...) wiąże inne sądy jedynie w danej sprawie. (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|