Wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku adopcji dwójki dzieci
Pracownik adoptował dwójkę dzieci (rodzeństwo). Czy w takim przypadku wymiar urlopu ojcowskiego ulega podwojeniu? Czy pracownik - ojciec adopcyjny może wykorzystać ten urlop w czasie, gdy jego żona, która również adoptowała te dzieci, przebywa w domu, wykorzystując adopcyjny urlop macierzyński?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu wymiar urlopu ojcowskiego dla pracownika - ojca adopcyjnego nie ulega zdublowaniu. Natomiast pracownik może go wykorzystać w czasie, gdy jego żona, która również przysposobiła dzieci, przebywa z nimi w domu.
Zgodnie z art. 1823 § 1 K.p., pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż m.in. do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Jak wyjaśnił resort pracy w piśmie otrzymanym przez nasze Wydawnictwo w dniu 3 lutego 2010 r.: "(...) wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam, jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. (...)". Powstało pytanie, czy przedstawione stanowisko można odpowiednio zastosować w razie przedłożenia przez pracownika postanowienia sądu o jednoczesnym przysposobieniu dwojga dzieci w wieku uprawniającym do urlopu ojcowskiego.
Zdaniem resortu pracy, do którego nasze Wydawnictwo zwróciło się z zapytaniem w tej sprawie, jest to możliwe (patrz ramka). Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy wypowiedziała się w kwestii dopuszczalności wykorzystywania urlopu ojcowskiego w czasie sprawowania opieki nad dziećmi przez innego członka rodziny oraz szczególnej ochrony zatrudnienia w czasie tego urlopu.
W obu kwestiach PIP odpowiedziała twierdząco, uznając w publikacji zamieszczonej na stronie www.pip.gov.pl, że: "(...) Nie ma przeszkód, aby pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego w czasie gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym (...). W czasie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownik objęty jest taką samą ochroną, jak w przypadku korzystania z urlopu macierzyńskiego, co oznacza, że w tym czasie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. (...)".
"(...) wymiar urlopu ojcowskiego został określony jednakowo, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie czy przyjętych (jednocześnie) na wychowanie. Pracownik - ojciec wychowujący dziecko, który jednocześnie przysposobił dwoje dzieci, ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego. (...)".
Odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|