Ustalenie wynagrodzenia w przypadku choroby pracownika i urlopu ojcowskiego w jednym miesiącu
Pracownik zatrudniony na pełny etat w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku, od 3 do 7 października 2022 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. W tym samym miesiącu w okresie od 17 do 30 października br. korzystał z 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego. Pozostałe dni w tym miesiącu przepracował. Pracownik otrzymuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie, a za okres choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak należało obliczyć jego wynagrodzenie za pracę za październik br.?
Zasady ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowanie części miesiąca uregulowano w rozporządzeniu wynagrodzeniowym. W przypadku choroby pracownika przez część miesiąca wynagrodzenie to oblicza się na podstawie § 11 powołanego rozporządzenia. Przepis ten stanowi, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p., należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30, a następnie
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, a następnie
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik wynagradzany tylko stałym miesięcznym wynagrodzeniem przez część miesiąca chorował, a przez część korzystał z urlopu ojcowskiego. Za czas choroby przysługuje mu zasiłek chorobowy. Natomiast za czas urlopu ojcowskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego ustalanego na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 184 K.p.).
Niezależnie jednak od tego, czy pracownik za czas nieobecności w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy wynagrodzenia chorobowego, metodyka obliczania stałego miesięcznego wynagrodzenia jest w każdym z tych przypadków taka sama. Stosuje się powołany § 11 rozporządzenia wynagrodzeniowego.
Przykład
Pracownik pełnoetatowy wykonuje pracę w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. W okresie od 3 do 7 października 2022 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, a w okresie od 17 do 30 października br. korzystał z urlopu ojcowskiego. Za czas chorobowej niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, a za czas urlopu ojcowskiego zasiłek macierzyński. Pozostałe dni w tym miesiącu pracownik przepracował. Pracownikowi przysługuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4.800 zł. Ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część października 2022r.:
Ponadto pracownikowi za 5 dni chorobowej niezdolności do pracy przysługiwał zasiłek chorobowy, a za 14 dni urlopu ojcowskiego - zasiłek macierzyński. |
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|