Stałe miesięczne wynagrodzenie, gdy choroba objęła cały miesiąc
Pełnoetatowy pracownik świadczy pracę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Od 3 do 31 października 2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Dni 1 i 2 października 2022 r. przypadały na sobotę i niedzielę, które są dla pracownika wolne od pracy. Otrzymuje on tylko stałe miesięczne wynagrodzenie. Obliczając wynagrodzenie, program płacowy naliczył wynagrodzenie za pracę za te 2 wolne dni w październiku br. Czy pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie za pracę za 1 i 2 października br., skoro w tym miesiącu nie przepracował ani jednego dnia?
W sytuacji gdy pracownik wynagradzany stałym miesięcznym wynagrodzeniem nie przepracuje w miesiącu ani jednego dnia i świadczy pracę od poniedziałku do piątku, to wynagrodzenie za pracę mu nie przysługuje. W podanych okolicznościach program płacowy błędnie naliczył wynagrodzenie za pracę za październik 2022 r.
W kwestii ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia w razie nieprzepracowania ani jednego dnia w miesiącu wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiadając na interpelację poselską (nr 8901) z dnia 25 stycznia 2017 r., dostępną na stronie internetowej www.sejm.gov.pl. Resort stwierdził, że: "(...) W przypadku gdy pracownik nie przepracował w danym miesiącu ani jednego dnia w związku z nieobecnością w pracy z powodu choroby, to nie ma potrzeby ustalania wysokości jego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca. W takiej bowiem sytuacji nie ma części miesiąca (nawet jednego dnia), w którym pracownik wykonywał pracę i za którą przysługiwałoby mu wynagrodzenie za pracę. (...) powołany przepis (§ 11 rozporządzenia wynagrodzeniowego - przyp. red.) nie będzie miał zastosowania zarówno w przypadku, gdy absencja chorobowa pracownika obejmowała cały miesiąc (zwolnienie lekarskie na wszystkie dni miesiąca), jak i wtedy gdy obejmowała ona tylko wszystkie dni miesiąca będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Należy bowiem zauważyć, że naczelna zasada obowiązująca przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia za pracę wyrażona została w art. 80 Kodeksu pracy, stanowiąc, że wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy tak stanowią. (...)".
Dla Prenumeratorów GOFIN | |
Ujednolicone przepisy w zakresie prawa pracy dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|