Czas pracy w 2023 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 96 (1971) z dnia 1.12.2022
Forma prowadzonej ewidencji czasu pracy
Zajmuję się w firmie sprawami kadrowo-płacowymi pracowników. Po każdym rozliczonym miesiącu drukuję miesięczne ewidencje czasu pracy. Mają one formę papierową. W trakcie odbywania szkolenia dowiedziałam się, że nie ma już konieczności prowadzenia ewidencji w formie papierowej. Jakie są możliwości prowadzenia tej ewidencji?
Pracodawca jest obowiązany do prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników w postaci papierowej lub elektronicznej. Tak wynika z art. 94 pkt 9a K.p. Przy czym dla celów prawidłowego ustalenia wynagrodzenia pracownika i innych świadczeń związanych z pracą prowadzi on ewidencję czasu pracy (art. 149 K.p.). Zgodnie z § 6 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369), ewidencja czasu pracy zawiera informacje o:
- liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej,
- liczbie godzin nadliczbowych,
- dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
- liczbie godzin dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia,
- rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy,
- rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- czasie pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Jednak w stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ma obowiązku ewidencjonowania godzin pracy (art. 149 § 2 K.p.).
Biorąc pod uwagę powołane regulacje, pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników. Przy czym ma do wyboru dwie formy: papierową lub elektroniczną. Wybór formy dotyczy całości dokumentacji albo jej części wyodrębnionych rodzajowo. Wszystkie dokumenty należące do wyodrębnionej rodzajowo części muszą być bowiem tworzone i przechowywane w ten sam sposób. Niedopuszczalne jest, aby pojedyncze dokumenty miały formę elektroniczną, gdy większość z tego rodzaju pism ma formę papierową. Tak też uznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi z dnia 14 czerwca 2019 r. udzielonej na zapytanie naszego Wydawnictwa (patrz ramka).
"Dodatkowo (...) można przyjąć, iż także w ramach dokumentów dotyczących ewidencjonowania czasu pracy, część z tych dokumentów np. ewidencja czasu pracy wymieniona w § 6 pkt 1a (pkt 1 lit. a - przyp. red.) rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (...) w sprawie dokumentacji pracowniczej (...) może być prowadzona w postaci elektronicznej, a pozostała część (np. wnioski i zgody z § 6 pkt 1 lit. b) ww. rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej), w postaci papierowej. Możliwości przechowywania poszczególnych części dokumentacji pracowniczej (pod warunkiem zachowania jej poufności, integralności, kompletności oraz dostępności) w różnych postaciach nie należy jednak utożsamiać z możliwością przechowywania w odmiennych postaciach dokumentów wchodzących w skład poszczególnych części dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Zróżnicowanie postaci prowadzonej dokumentacji może bowiem ograniczyć się wyłącznie do wyodrębnionych w § 6 części (...)". Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 czerwca 2019 r. stanowiące odpowiedź na zapytanie naszego Wydawnictwa |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|