Czas pracy w 2023 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 96 (1971) z dnia 1.12.2022
Dobór systemu czasu pracy do organizacji pracy w firmie
Od stycznia 2023 r. pracodawca chciałby wprowadzić dla pracowników zatrudnionych w biurze rozkład czasu pracy przewidujący w kilku dniach pracę poniżej 8 godzin, a jednego dnia przez 10 godzin. Jaki system czasu pracy można zastosować w takim przypadku? Jak go wprowadzić, jeżeli w firmie nie obowiązuje regulamin pracy?
W przypadku rozkładu czasu pracy, który przewiduje różnej długości dniówki robocze, w tym ponad 8 godzin na dobę w niektórych dniach, nie może być stosowana podstawowa organizacja czasu pracy. W takiej organizacji czas pracy nie może więc przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (art. 129 § 1 K.p.). Możliwe jest jednak wprowadzenie systemu równoważnego.
System równoważny w wariancie podstawowym może być stosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Dopuszczalne jest wówczas przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że przeciętna tygodniowa norma czasu pracy wynosząca 40 godzin obowiązuje także w systemie równoważnym.
Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, w obwieszczeniu o czasie pracy (art. 150 § 1 K.p.).
Pracodawca nieobjęty regulaminem pracy oraz działaniem organizacji związkowej systemy i rozkłady czasu pracy wprowadza autonomicznie.
W podanej w pytaniu sytuacji odpowiednim systemem do stosowania przedstawionego rozkładu czasu pracy jest system równoważny. Ze względu na nieobowiązywanie w firmie regulaminu pracy jego wprowadzenia należy dokonać w drodze obwieszczenia o czasie pracy. Jest to akt wewnątrzzakładowy stosowany w mniejszych firmach nieobjętych układem zbiorowym pracy, a także niemających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, który wywołuje takie same skutki jak regulamin pracy. Obwieszczenie o czasie pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany zapoznać z treścią obwieszczenia, podobnie jak z regulaminem pracy, każdego pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy. Tak stanowi art. 150 § 7 K.p., który przewiduje odpowiednie stosowanie art. 1043 K.p. do obwieszczenia o czasie pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|