Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
Pracodawca może ubiegać się o refundację kosztów poniesionych na wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Może również, korzystając z oddzielnej formy wsparcia, ubiegać się o jednorazową refundację kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Inne formy wsparcia kierowane do pracodawców to m.in. refundacja doposażenia stanowiska pracy lub organizacja stażu.
Kto może wnioskować?
Powiatowe urzędy pracy udzielają pomocy w postaci refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w związku z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego lub skierowanego niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej przez okres 24 miesięcy.
Refundację może otrzymać:
- podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w tym żłobek lub klub dziecięcy,
- niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła, o których mowa w Prawie oświatowym,
- osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszkująca lub mająca siedzibę na terytorium RP, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej, o której mowa w ustawie o pdof lub w ustawie o pdop, zatrudniająca w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.
Szczegółowe warunki, jakie powinny spełnić podmioty ubiegające się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy może być przyznana w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Na co wydatkować?
We wniosku o przyznanie pomocy należy zawrzeć m.in. kalkulację wydatków na wyposażenie lub doposażenie poszczególnych stanowisk pracy i źródła ich finansowania oraz szczegółową specyfikację wydatków dotyczących wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Chodzi tu w szczególności o wydatki na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii.
Ustawodawca nie określił jednego, szczegółowego katalogu wydatków, które mogą zostać objęte wsparciem. Kwestie te są sprecyzowane w regulaminach przyznawania wsparcia, które są indywidualnie tworzone przez poszczególne urzędy pracy. Przykładowo, zgodnie z zapisami zawartymi w regulaminie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, refundacja nie jest przyznawana np. na:
- zakup samochodów osobowych,
- zakup skuterów oraz rowerów, w przypadku gdy refundowane stanowisko pracy nie dotyczy pracy gońca,
- finansowanie wyposażenia lub doposażenia nabywanego na podstawie umów leasingu,
- remont oraz dostosowanie lokalu, w którym ma być utworzone refundowane stanowisko pracy.
Zatem przedsiębiorca musi najpierw zapoznać się z regulaminem opracowanym przez właściwy dla niego urząd pracy.
Zobowiązania wnioskodawcy
Podpisując umowę o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, wnioskodawca zobowiązuje się do:
- zatrudnienia na wyposażonym lub doposażonym stanowisku, w pełnym wymiarze czasu pracy, skierowanego bezrobotnego przez okres 24 miesięcy,
- zatrudnienia na wyposażonym lub doposażonym stanowisku poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej, co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, przez okres 24 miesięcy,
- zatrudnienia na wyposażonym lub doposażonym stanowisku skierowanego bezrobotnego, opiekuna lub poszukującego pracy absolwenta co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, przez okres 24 miesięcy (jeśli wnioskuje żłobek, klub dziecięcy lub podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne),
- utrzymania przez okres 24 miesięcy stanowiska pracy utworzonego w związku z przyznaną refundacją,
- zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, o których mowa w art. 46 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w wysokości proporcjonalnej do okresu niezatrudniania na utworzonych stanowiskach pracy skierowanych bezrobotnych lub opiekunów, w przypadku niespełnienia warunków zatrudnienia i utrzymania stanowisk,
- zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, o których mowa w art. 46 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w przypadku naruszenia pozostałych warunków umowy,
- zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, podatku naliczonego dotyczącego zakupionych towarów i usług w ramach przyznanej refundacji, w terminie:
- określonym w umowie o refundację, nie dłuższym jednak niż 90 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu - w przypadku gdy z deklaracji za dany okres rozliczeniowy wynika kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego lub kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy,
- 30 dni od dnia dokonania przez urząd skarbowy zwrotu podatku - w przypadku gdy z deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu, za dany okres rozliczeniowy wynika kwota do zwrotu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|