Świadczenie aktywizacyjne i bony z urzędu pracy
Świadczenie aktywizacyjne
Na te same kategorie osób bezrobotnych co w przypadku grantu na telepracę starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy świadczenie aktywizacyjne. Przy czym w takim wypadku bezrobotni muszą być zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy. Świadczenie aktywizacyjne przysługuje przez okres:
- 12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie (obecnie 1.745 zł),
- 18 miesięcy w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie (obecnie 1.163,33 zł).
Pracodawca musi zatrudnić skierowaną osobę bezrobotną na okres pobierania świadczenia aktywizacyjnego, czyli na 12 lub 18 miesięcy, a dodatkowo po upłynięciu okresu pobierania świadczenia zobowiązany jest do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego, odpowiednio przez okres 6 lub 9 miesięcy.
W przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w trakcie przysługiwania świadczenia aktywizacyjnego lub niewywiązania się z warunku utrzymania osoby w zatrudnieniu przez okres odpowiednio 6 lub 9 miesięcy po ustaniu prawa do tego świadczenia, pracodawca jest zobowiązany do zwrotu wszystkich otrzymanych świadczeń aktywizacyjnych wraz z odsetkami. Jeżeli zatrudnienie jest utrzymane przez okres uzyskiwania świadczenia aktywizacyjnego oraz przez co najmniej połowę okresu wymaganego po upływie prawa do świadczenia, pracodawca jest zobowiązany do zwrotu 50% łącznej otrzymanej kwoty.
Świadczenie aktywizacyjne nie przysługuje w przypadku uzyskania przez pracodawcę prawa do pożyczki z FP na utworzenie miejsca pracy dla osoby, która miałaby być objęta tym świadczeniem.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, bez wypowiedzenia z winy bezrobotnego lub wygaśnięcia stosunku pracy bezrobotnego w trakcie przysługiwania świadczenia aktywizacyjnego bądź przed upływem wskazanych okresów, starosta kieruje na zwolnione stanowisko pracy innego bezrobotnego.
Zarówno grant na telepracę, jak i świadczenie aktywizacyjne są udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Bon stażowy
Pracodawca, który na okres 6 miesięcy przyjmie na staż osobę bezrobotną, a później zatrudni ją na okres kolejnych 6 miesięcy, po jego zakończeniu otrzyma premię w wysokości 1.743,90 zł. Premia jest wypłacana na wniosek pracodawcy. Stanowi ona pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. Bon stażowy jest przyznawany na wniosek bezrobotnego, na podstawie indywidualnego planu działania. W ramach bonu stażowego urząd finansuje m.in.: koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych w formie wpłaty na konto wykonawcy badania oraz zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania stażu, w formie ryczałtu do wysokości 697,80 zł wypłacanego bezrobotnemu w miesięcznych transzach. Pracodawca w celu zorganizowania stażu z bonem stażowym musi złożyć wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu w ramach bonu stażowego razem z wypełnionym bonem stażowym, który otrzymuje wcześniej od bezrobotnego.
Bon zatrudnieniowy
Realizacja bonu zatrudnieniowego następuje na podstawie umowy zawartej między starostą a pracodawcą, w ramach której:
- pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia bezrobotnego przez okres 18 miesięcy,
- starosta refunduje pracodawcy część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy w wysokości 100% kwoty zasiłku,
- pracodawca jest zobowiązany po zakończeniu okresu refundacji do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez 6 miesięcy.
W przypadku niewywiązania się pracodawcy z obowiązku zatrudniania bezrobotnego przez okres 18 miesięcy, zwraca on:
- kwotę otrzymanej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, jeżeli niespełnienie obowiązku nastąpiło w okresie do 12 miesięcy od dnia zatrudnienia bezrobotnego lub
- kwotę ustaloną proporcjonalnie do okresu nieutrzymania zatrudnienia wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, jeżeli niespełnienie obowiązku nastąpiło w okresie 6 miesięcy po zakończeniu stażu.
W sytuacji gdy umowa ze skierowanym bezrobotnym zostanie rozwiązana bez wypowiedzenia z jego winy lub stosunek pracy wygaśnie, pracodawca nie zwraca refundacji otrzymanej za okres zatrudnienia bezrobotnego.
Bon zatrudnieniowy stanowi gwarancję zrefundowania pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego do 30. roku życia na 18 miesięcy, części kosztów wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Jest on przyznawany na wniosek bezrobotnego. Termin ważności bonu określa starosta, ustalając czas na znalezienie pracodawcy. Bon zatrudnieniowy może być przyznany osobie, która spełnia łącznie poniższe warunki:
- nie ukończyła 30. roku życia,
- dla której ustalono profil pomocy II lub profil pomocy I - w uzasadnionych przypadkach (art. 33 ust. 2b i 2c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
- złożyła wniosek o przyznanie bonu zatrudnieniowego,
- znalazła pracodawcę, który zatrudni ją na okres 18 miesięcy.
Pracodawca w ramach bonu zatrudnieniowego jest obowiązany do zatrudnienia bezrobotnego przez okres 18 miesięcy. Refundacja dokonywana jest przez okres pierwszych 12 miesięcy w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Pracodawca jest obowiązany do dalszego zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres 6 miesięcy po zakończeniu okresu refundacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|