Dalsze zatrudnienie stażysty
Przyjęliśmy na staż osobę bezrobotną skierowaną przez urząd pracy. Staż dobiega końca, jednak nie chcemy dalej zatrudniać tej osoby. Czy poniesiemy jakieś konsekwencje finansowe, jeżeli jej nie zatrudnimy?
Konsekwencje dla organizującego staż w przypadku niezatrudnienia stażysty określają postanowienia umowy zawartej ze starostą. Dlatego odpowiedzi na wspomnianą kwestię należy szukać w umowie, którą Czytelnicy zawarli jako organizator stażu ze starostą (działającym w jego imieniu powiatowym urzędem pracy). Warto też wspomnieć, iż na gruncie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wyróżnia się dwa rodzaje stażu.
Pierwszy z nich to staż, o którym mowa w art. 53 wspomnianej ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie wymaga się zatrudnienia stażysty na podstawie umowy o pracę po zakończeniu przez niego odbywania stażu u danego pracodawcy (przedsiębiorcy). Co innego, jeśli staż odbywa się na podstawie przepisów o bonie stażowym. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy po zakończeniu odbywania stażu. Taki obowiązek wynika z art. 66l powołanej ustawy.
Przy czym fakt, iż stażysta odbywa staż bez ustawowego obowiązku dalszego jego zatrudniania, nie oznacza automatycznie, iż taki obowiązek nie obciąża pracodawcy na mocy umowy zawartej ze starostą. W wielu urzędach pracy warunkiem skierowania stażysty do odbywania stażu u danego przedsiębiorcy jest jego zobowiązanie do dalszego zatrudniania skierowanej osoby np. przez okres kolejnych 6 miesięcy. Z reguły organizator stażu, który pomimo zobowiązania nie zatrudni stażysty, nie może przyjąć innego stażysty skierowanego z urzędu pracy, a także nie może korzystać ze środków Funduszu Pracy na aktywizację zawodową osób bezrobotnych przez określony czas, np. 24 miesiące.
Jeśli w umowie lub w innym dokumencie dotyczącym zorganizowania stażu dla osoby bezrobotnej zawarto zobowiązanie do jej zatrudnienia po jego zakończeniu, skierowanie do odbycia stażu u pracodawcy wystawione tej osobie przez właściwy powiatowy urząd pracy należy traktować jako równoznaczne ze skierowaniem tej osoby bezrobotnej do zatrudnienia u danego pracodawcy, co powoduje w konsekwencji możliwość korzystania z 12-miesięcznego zwolnienia z opłacania za taką osobę składek na FP i FGŚP.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|