Korzyści z zatrudnienia osoby do 30. roku życia
Od połowy października 2022 r. do końca kwietnia 2023 r. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wykonuje osoba w wieku 22 lat, która została do nas skierowana z urzędu pracy. Czy za tego pracownika mamy prawo do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP?
TAK. Za wskazanego w pytaniu 22-letniego pracownika (skierowanego do pracy z urzędu pracy) przysługuje pracodawcy okresowe zwolnienie z opłacania składek na FP, FS i FGŚP.
W przypadku gdy pracodawca zatrudni na podstawie umowy o pracę osobę, która nie ma ukończonego 30. roku życia, może korzystać z 12-miesięcznego zwolnienia z opłacania za nią składek na FP, FS i FGŚP. Jednak prawo takie przysługuje pracodawcy, gdy zostaną spełnione określone warunki, tj. taka osoba musi zostać zatrudniona jako bezrobotna na podstawie skierowania przez instytucję urzędu pracy. Wynika to z art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9c ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 7).
Okres 12-miesięcznej ulgi w składkach liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę.
Z wyjaśnień ZUS zawartych na stronie internetowej www.zus.pl w poradniku pt. "Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz Fundusz Solidarnościowy" wynika m.in., że:
- zwolnienie z opłacania składek na wymienione fundusze należy odnosić do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania rocznego ograniczenia tej podstawy, wypłaconych (postawionych do dyspozycji pracownika) w okresie przysługującego zwolnienia; bez znaczenia jest to, za jaki okres te wynagrodzenia są należne,
- w sytuacji gdy ze skierowanym bezrobotnym, który nie skończył 30 lat, zawarta zostanie umowa na okres krótszy niż 12 miesięcy, po której bezpośrednio (bez dnia przerwy) zawierana jest kolejna umowa o pracę, kontynuowanie w ramach kolejnej umowy zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP, aż do upływu 12-miesięcznego okresu jest możliwe, jeśli w momencie nawiązania stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zatrudniana osoba nie ukończyła 30 lat.
Ponadto prawo do tej ulgi ma również pracodawca, który pomimo braku skierowania do pracy zatrudnił bezrobotnego po odbyciu stażu. Ma to miejsce jednak wtedy, gdy w dokumencie dotyczącym zorganizowania stażu dla osoby bezrobotnej pracodawca zobowiązał się do jej zatrudnienia po zakończeniu stażu. Jak wyjaśnił ZUS: "(...) za równoznaczne ze skierowaniem do pracy uznaje się bowiem skierowanie na staż, o ile we wniosku o zorganizowanie stażu w umowie w przedmiocie zorganizowania stażu, bądź w jakimkolwiek innym dokumencie dotyczącym zorganizowania stażu dla wskazanej osoby bezrobotnej, pracodawca zobowiąże się do jej zatrudnienia po odbyciu stażu (...)".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|