Jednorazowe odszkodowanie z ZUS
Po 5-miesięcznej absencji chorobowej pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, zakończył leczenie. Za okres nieobecności w pracy otrzymał on zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Z początkiem przyszłego tygodnia, tj. po wykorzystaniu krótkiego urlopu wypoczynkowego, ma on już wrócić do pracy. Czy pracownikowi temu przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego?
O okolicznościach uzasadniających przyznanie jednorazowego odszkodowania dla ubezpieczonego poszkodowanego w wyniku wypadku przy pracy orzeka lekarz orzecznik i - w II instancji - komisja lekarska ZUS. Trudno zatem stwierdzić jednoznacznie, czy pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, zostanie ono przyznane.
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Tak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy wypadkowej, która jednocześnie w art. 11 ust. 2-3 precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ustala lekarz orzecznik/komisja lekarska ZUS generalnie na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego i posiadanej dokumentacji medycznej oraz dokumentacji dotyczącej tego wypadku przy pracy albo tej choroby zawodowej.
To, że pracownik zakończył leczenie i wraca do pracy, nie oznacza, że nie kwalifikuje się do otrzymania jednorazowego odszkodowania. Co więcej, oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się właśnie po zakończeniu przez ubezpieczonego leczenia i rehabilitacji.
Obecnie jest zatem dobry moment na złożenie przez pracownika wniosku o jednorazowe odszkodowanie.
Trzeba bowiem podkreślić, iż świadczenie to jest przyznawane na wniosek samego ubezpieczonego, tyle że złożony do płatnika składek, a nie bezpośrednio do ZUS. Płatnik składek natomiast, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego.
Kwestię tę reguluje § 1-3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 233).
Rolą Czytelnika, jako płatnika składek, po otrzymaniu od pracownika wniosku o jednorazowe odszkodowanie będzie zatem skompletowanie dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy. Chodzi tu w szczególności o:
- protokół powypadkowy,
- prawomocny wyrok sądu pracy, o ile taki został wydany,
- zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony, najlepiej na formularzu OL-9, nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz
- inną dokumentację medyczną istotną dla sprawy, o ile pracownik taką załączy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|