Uchwała SN w sprawie jednorazowego odszkodowania
Ustawa wypadkowa przewiduje szereg świadczeń. Jednym z nich jest jednorazowe odszkodowanie dla:
- ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
- członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.
Ustalając kryteria, w oparciu o które przyznawane jest prawo do jednorazowego odszkodowania, ustawodawca wskazał, że przysługuje ono członkom rodziny:
- ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
- również w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego.
Wobec takich regulacji ustawodawcy do Sądu Najwyższego zostało skierowane zagadnienie prawne. Zapytano, jak rozumieć użyte w art. 13 ust. 1 (zdanie drugie) ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych sformułowanie, iż jednorazowe odszkodowanie przysługuje również w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego - czy takie uprawnienie powinno wynikać z mocy samego prawa, czy musi być jednak ono ustalone w chwili śmierci przez organ rentowy w drodze decyzji administracyjnej.
Sąd Najwyższy w dniu 14 grudnia 2022 r. podjął uchwałę w składzie 3 sędziów, sygn. akt III UZP 4/22. SN uznał, że członkom rodziny ubezpieczonego przysługuje jednorazowe odszkodowanie także w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty mającego ustalone w decyzji organu rentowego prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który spełniał ustawowe przesłanki do przyznania mu prawa do renty w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (art. 13 ust. 1 zdanie drugie ustawy wypadkowej).
Nie ulega wątpliwości, że podjęta uchwała SN jest korzystna dla osób, które mogą dochodzić swoich praw do jednorazowego odszkodowania po śmierci członka rodziny, który miał ustalone w decyzji organu rentowego prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia rentowego i spełniał jednocześnie ustawowe przesłanki do przyznania mu prawa do renty w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a więc do renty z ubezpieczenia wypadkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|