Składka chorobowa ze zlecenia pracownika
Na początku marca 2023 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która jest u nas zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie za jej wykonanie w kwocie 18.000 zł otrzyma na koniec kwietnia 2023 r. wraz z pensją z etatu. Czy składkę na ubezpieczenie chorobowe obliczoną od wynagrodzenia z umowy zlecenia powinniśmy jej naliczyć od podstawy wymiaru ograniczonej do miesięcznego limitu?
NIE. Składkę na ubezpieczenie chorobowe należy naliczyć pracownikowi od sumy wynagrodzeń wypłaconych mu w kwietniu 2023 r. z umowy o pracę oraz z umowy zlecenia. Ograniczenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe ma miejsce tylko wtedy, gdy dana osoba podlega mu dobrowolnie.
Umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem jest - dla celów ZUS - traktowana jak umowa o pracę, a osoba ją wykonująca - jako pracownik. Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy systemowej. Pracownik podlega więc obowiązkowo nie tylko ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale również ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Podstawę wymiaru składki chorobowej stanowi dla pracownika ta sama kwota, od której ma on naliczane składki emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego limitu podstawy ich wymiaru). Z kolei podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych dla pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany ze stosunku pracy. W przypadku pracowników, którzy wykonują jednocześnie umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą, w podstawie wymiaru składek emerytalno-rentowych (a tym samym również w podstawie wymiaru składki chorobowej) uwzględnia się przychód uzyskany z tytułu wykonywanej umowy zlecenia (art. 18 ust. 1a ustawy systemowej). Do oskładkowanego przychodu uzyskanego przez pracownika z umowy o pracę pracodawca dolicza mu więc przychód z umowy zlecenia i w łącznej kwocie wykazuje w jednym bloku raportu ZUS RCA sporządzonego za miesiąc, w którym pracownik uzyskał przychód z obu umów. Podstawa wymiaru składki chorobowej nie podlega w takiej sytuacji żadnym ograniczeniom.
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe podlega miesięcznemu limitowi tylko wtedy, gdy ubezpieczenie to ma dla danej osoby charakter dobrowolny. Tak jest m.in. w przypadku umowy zlecenia stanowiącej dla jej wykonawcy jedyne zatrudnienie i jednocześnie jedyny tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Wtedy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i dobrowolnie (na swój wniosek) ubezpieczeniu chorobowemu. Wówczas podstawa wymiaru składki chorobowej nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (art. 20 ust. 3 ustawy systemowej). W 2023 r. jest to kwota 17.337,50 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|