Zwrot zleceniobiorcy kosztów używania prywatnego auta
Za zgodą zleceniodawcy zleceniobiorca używa prywatnego samochodu osobowego w celu dojazdu do miejsca wykonywania zlecenia. Zleceniodawca zwraca mu poniesione z tego tytułu koszty w formie ryczałtu (razem z wypłatą wynagrodzenia). Czy od kwoty tego ryczałtu należy naliczać mu składki do ZUS (społeczne oraz zdrowotną)?
Dla zleceniobiorcy wynagradzanego kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, podstawę wymiaru składek społecznych (także zdrowotnej) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, uzyskiwany z tytułu wykonywanej umowy zlecenia. Przychodem tym są m.in. zwrócone zleceniobiorcy koszty używania własnego auta w jazdach lokalnych w celach służbowych. Przychód ten może jednak korzystać ze zwolnienia z oskładkowania, ale tylko do wysokości:
- miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo
- tzw. kilometrówki,
określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych... (Dz. U. z 2002 r. nr 27, poz. 271 ze zm.).
Koszty używania w celach służbowych do jazd lokalnych prywatnego samochodu osobowego, zwracane w formie ryczałtu, oblicza się jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne (według stawek określonych w rozporządzeniu), po złożeniu przez zleceniobiorcę stosownego oświadczenia. Tak wynika z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Zgodnie z tym przepisem oświadczenie składane przez zleceniobiorcę powinno m.in. zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, markę, numer rejestracyjny) oraz określać ilość dni nieobecności zleceniobiorcy w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także ilość dni, w których zleceniobiorca nie dysponował pojazdem do celów służbowych.
Gdyby zleceniodawca wypłacał zleceniobiorcy ryczałt w stałej miesięcznej kwocie, z pominięciem tego oświadczenia, to nie byłby to ryczałt przewidziany przepisami rozporządzenia. W konsekwencji taka wypłata nie mogłaby korzystać ze zwolnienia składkowego.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.)
Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej... (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|