Skutki odmowy przyznania i wypłaty
Premie i nagrody roczne są objęte zakazem dyskryminacji płacowej, o jakiej mowa w art. 183c K.p. (prawo pracowników do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości). Zakaz ten dotyczy bowiem całkowitego wynagrodzenia pracowników (wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter) oraz każdego rodzaju świadczeń wypłacanych przez pracodawcę (por. art. 183c § 2 K.p. i wyrok SN z 6 września 2017 r., sygn. akt I PK 261/16). Pracodawca złamie go, jeżeli odmówi przyznania:
- premii regulaminowej pracownikowi, który terminowo wykonał regulaminowe zadania premiowe, przyznając takie świadczenie pracownikom zatrudnionym na takich samych stanowiskach pracy, którzy w wyznaczonych im terminach nie wypełnili takich samych lub analogicznych przesłanek nabycia premii (por. wyrok SN z dnia 28 marca 2017 r., sygn. akt II PK 19/16),
- nagrody rocznej pracownikowi, który wykaże, że wykonywał pracę jednakową lub o jednakowej wartości co pozostali nagrodzeni pracownicy, chyba że to zróżnicowanie ma racjonalne i sprawiedliwe kryteria (por. przywoływany wyrok SN z 21 stycznia 2011 r.).
Sąd Najwyższy w postanowieniu z 25 kwietnia 2018 r. (sygn. akt I UK 499/17) przypomniał powielany w rozstrzygnięciach tego sądu pogląd, że: "(...) w razie wykonywania obowiązków pracowniczych na stanowisku pracy, które nie powtarza się w strukturze organizacyjnej pracodawcy, nie występuje racjonalna możliwość wskazania i zweryfikowania obiektywnych kryteriów porównywalności jednakowej pracy, za którą przysługuje prawo do jednakowego wynagrodzenia (...).".
Ważne: Za naruszenie zakazu dyskryminacji płacowej pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 183d K.p.). |
W przypadku niedotrzymania terminu wypłaty (ściśle określonego) premii lub nagrody rocznej, pracodawca będzie musiał zapłacić odsetki ustawowe, jeśli nie zostały określone między stronami w innej wysokości (por. art. 481 K.c. w zw. art. 300 K.p. i wyrok SN z 26 lutego 1975 r., sygn. akt I PR 31/75, OSNP 1975/12/176). Nie ma przy tym znaczenia, że:
- pracownik nie poniósł żadnej szkody z powodu opóźnienia,
- zwłoka w wypłacie była następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.
Od 8 września 2022 r. odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 12,25% w stosunku rocznym (obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 września 2022 r., Mon. Pol. poz. 943).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|