Konieczność zgłoszenia zmiany miejsca pobytu
Od początku mojej niezdolności do pracy lekarz wystawia mi zwolnienia lekarskie na 30-dniowe okresy. Na początku okresu kolejnego 30-dniowego zwolnienia lekarskiego wyjechałem do sanatorium na rehabilitację w ramach NFZ. Kilka dni później żona powiadomiła mnie o wizycie mojego pracodawcy, której celem było przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy. Pracodawca stwierdził, iż miałem obowiązek powiadomienia go o zmianie miejsca swojego pobytu w trakcie okresu orzeczonej niezdolności do pracy. Czy to prawda i co w tej sytuacji powinienem zrobić?
Czytelnik o zmianie miejsca swojego pobytu powinien był powiadomić pracodawcę w ciągu 3 dni od wyjazdu do sanatorium.
Zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy ubezpieczonego (tzw. e-ZLA), udostępniane płatnikowi składek (np. pracodawcy) na profilu informacyjnym płatnika składek, powinno zawierać dane i informacje określone w art. 55 ust. 3 ustawy zasiłkowej (patrz ramka), bez ujawnionej informacji o numerze statystycznym choroby ubezpieczonego, o czym mowa w art. 58 ust. 1 tej ustawy.
Wśród danych udostępnionych pracodawcy jest zatem m.in. adres miejsca pobytu ubezpieczonego w czasie trwania niezdolności do pracy. Może on być wykorzystany, odpowiednio przez pracodawcę lub ZUS, dla celów przeprowadzenia kontroli:
- prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy i/lub
- orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Ustawodawca, za sprawą art. 59 ust. 5d i ust. 5e ustawy zasiłkowej, zobowiązał ubezpieczonego do:
- podania wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adresu pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli jest on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie lub znajdujący się w dokumentacji medycznej ubezpieczonego,
- poinformowania płatnika składek oraz ZUS o zmianie adresu pobytu (w stosunku do wpisanego w e-ZLA) w trakcie niezdolności do pracy, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.
Skoro, jak wynika z pytania, Czytelnik nie powiadomił swojego pracodawcy o wyjeździe do sanatorium, co bez wątpienia wiąże się ze zmianą miejsca pobytu w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy, powinien niezwłocznie wywiązać się z tego obowiązku. Najlepiej zrobić to na piśmie lub drogą e-mailową, np. załączając kserokopię skierowania do sanatorium albo zaświadczenia o rozpoczęciu leczenia i/lub rehabilitacji. Informacja ta posłuży m.in. do usprawiedliwienia nieobecności Czytelnika w miejscu zamieszkania w trakcie przeprowadzanej kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy i uchroni go przed ewentualną utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres, na jaki zostało wystawione kontrolowane zwolnienie lekarskie.
Zaświadczenie lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny powinno zawierać:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|