Jak uniknąć pozbawienia prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia?
Pod koniec okresowej umowy o pracę miałem wypadek komunikacyjny i w efekcie już od trzech miesięcy korzystam z zasiłku chorobowego, wypłacanego mi po ustaniu zatrudnienia przez ZUS. Pod koniec maja 2023 r. lekarz wystawił mi kolejne 30-dniowe zwolnienie lekarskie, a wczoraj otrzymałem propozycję nowej pracy. Bardzo chciałbym podjąć tę pracę, ale musiałbym to zrobić najpóźniej 13 czerwca 2023 r., a więc w połowie okresu, na jaki otrzymałem zwolnienie lekarskie. Czy jest szansa, abym po podjęciu tej pracy zachował prawo do zasiłku?
TAK, ale wyłącznie za okres poprzedzający to nowe zatrudnienie i pod warunkiem skrócenia stosownym zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza prowadzącego leczenie Czytelnika okresu orzeczonej wcześniej niezdolności do pracy.
Zgodnie z zasadą określoną w art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, ubezpieczony, który w trakcie okresu, na jaki wystawiono mu zaświadczenie lekarskie potwierdzające jego niezdolność do pracy:
- wykonuje pracę zarobkową lub
- wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia,
traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Wskazane okoliczności ustala się w trybie kontroli ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem (art. 17 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Jednak do przeprowadzania tej kontroli upoważniony jest m.in. ZUS wypłacający zasiłki chorobowe należne za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, a podstawą do jej wykonania jest m.in. fakt zgłoszenia danej osoby do ubezpieczeń społecznych z tytułu nowego zatrudnienia w trakcie okresu orzeczonej wcześniej niezdolności do pracy.
Zatrudniając się w trakcie okresu, na jaki zostało wystawione ostatnie zwolnienie lekarskie, Czytelnik ryzykuje więc utratę prawa do zasiłku i to za cały okres tego zwolnienia.
Jeśli jednak lekarz wystawi zainteresowanemu zaświadczenie lekarskie (na zwykłym druku), potwierdzające, iż z konkretnym dniem (np. odpowiadającym dniowi podjęcia nowego zatrudnienia) odzyskał on zdolność do pracy, to po przekazaniu do organu rentowego stosownych informacji zachowa on prawo do zasiłku chorobowego za okres przed tym dniem (przykład).
Przykład
Załóżmy, że:
Biorąc pod uwagę powyższe, ZUS wobec Czytelnika nie powinien zastosować art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, pozbawiającego prawa do zasiłku chorobowego za cały okres, na jaki zostało wystawione zwolnienie lekarskie, tylko wypłacić mu zasiłek chorobowy za okres od 29 maja do 12 czerwca 2023 r. Gdyby Czytelnik podjął nową pracę bez wcześniejszej zgody lekarza prowadzącego jego leczenie, odzwierciedlonej w zaświadczeniu lekarskim potwierdzającym jego zdolność do pracy, lub nie powiadomił o tym organu rentowego, wówczas niewątpliwie straciłby prawo do zasiłku chorobowego za cały okres, na jaki wystawiono mu ostanie zwolnienie lekarskie (tj. od 29 maja do 27 czerwca 2023 r.). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|