UGODOWE PROPOZYCJE SĄDU I MEDIACJE
Po pierwsze o tym czy prowadzone było postępowanie mediacyjne lub ugodowe trzeba obecnie pisać już w pozwie. Po drugie sąd może na każdym etapie postępowania skierować strony do mediacji. Lista mediatorów, w tym specjalizujących się w sprawach pracowniczych jest ogromna i naprawdę warto korzystać z tego rozwiązania, ponieważ wielokrotnie mediator pomaga zakończyć spór ugodowo. W toku postępowania mediacja wymaga jednak zgody stron i sąd nie może przymusowo wysłać ich do mediatora, jeśli nie wyrażają na takie postępowanie zgody (art. 1831 K.p.c.). Postępowanie przed mediatorem może zakończyć spór ugodą, która podlega zatwierdzeniu przez sąd. Okoliczność, że sąd sam nie może zmusić stron do udania się do mediatora nie oznacza, że w rolę tą, czyli namawiającego do ugody nie wcieli się sędzia prowadzący postępowanie. Zgodnie z przepisem art. 2056 § 2 K.p.c., podczas namawiania stron do ugodowego zakończenia sporu lub przynajmniej wyrażenia zgody na skierowanie sprawy do mediatora, przewodniczący może aktywnie poszukiwać wspólnie ze stronami ugodowych sposobów rozwiązania sporu i wspierać je w formułowaniu propozycji ugodowych. Sędzia może wskazywać sposoby i skutki rozwiązania sporu, w tym skutki finansowe. Sędzia ma zatem prawo powiedzieć ile firma lub pracownik straci lub zyska w wariantach wygrania lub przegrania sprawy, uwzględniając w tym koszty procesu czy odsetki. Dopuszczalne jest obecnie także uprzedzenie stron o tym jaki może być prawdopodobny wynik sprawy w zależności od tego, co której ze stron uda się wykazać i udowodnić. Zezwala na to wprost art. 1561 K.p.c. Pouczenie takie może nastąpić na rozprawie, ale nie można wykluczyć go już podczas posiedzenia przygotowawczego.
Od 1 lipca 2023 r. jeszcze bardziej rozszerzono uprawnienia sędziego, wskazując, że pouczenie może dotyczyć tak wykładni przepisów prawa mogących znaleźć zastosowanie w sprawie, jak i faktów, które na danym etapie sprawy mogą zostać uznane za bezsporne lub dostatecznie wykazane. Te zmiany mają jeszcze bardziej prowadzić do takiego modelu postępowania, w którym sędzia jeszcze przed wydaniem orzeczenia wskazuje stronom w jakim kierunku zmierza postępowanie, dając im możliwość ugodowego jego zakończenia. Strony nieprzyzwyczajone do tego nowego modelu procedowania mogą uważać takie wypowiedzi przed wydaniem wyroku za przejaw stronniczości, dlatego zabezpieczeniem przed tym są przepisy o wyłączeniu sędziego, zgodnie z którymi jakiekolwiek z jego wypowiedzi przy namawianiu stron do ugody, jak też wskazujące po przeprowadzeniu pewnych dowodów jakie szanse ma strona na wygranie lub przegranie sprawy, jak wynika z art. 49 § 2 K.p.c., nie mogą być wskazywane jako podstawa do wyłączenia sędziego. Nowela, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2023 r. doprecyzowała wyraźnie, że chodzi tu o pouczenia z art. 1561 K.p.c.
Ważne: Ugoda to umowa stron za pomocą, której rozstrzygają one samodzielnie istniejący pomiędzy nimi spór oraz czynią sobie wzajemne ustępstwa. Ugoda zawarta przed mediatorem, jak i umowa zawarta w obecności sądu zastępuje wyrok i może po zaopatrzeniu jej w klauzulę wykonalności stanowić tytuł wykonawczy. |
Ugoda powinna dotyczyć wszystkich roszczeń powoda. Nie ma jednak przeszkód aby objęła tylko część z roszczeń. Trzeba w niej dokładnie określić jakie jest zobowiązanie pozwanego i w jakim terminie powinno zostać spełnione. Warto zamieścić w ugodzie klauzulę o zrzeczeniu się pozostałych roszczeń wynikających z łączącego strony stosunku prawnego, co pozwoli uniknąć kierowania kolejnych spraw do sądu. Pewne ograniczenia możliwości zrzekania się roszczeń w ugodach występują w sporach zainicjowanych przez pracowników, ponieważ zrzeczenie obejmuje tylko te roszczenia, których można się zrzec (wyłączone jest zatem zrzeczenie się wynagrodzenia i urlopu wypoczynkowego). Ugoda sądowa może przeciąć spory także odnośnie tych roszczeń, które nie były objęte pozwem, a są pomiędzy nimi sporne. Pracodawca nie musi sam negocjować ugody ani jej nawet podpisywać. Ugody tak pozasądowe, jak i ugody zawarte przed sądem zawierać można za pośrednictwem pełnomocnika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|