OGŁOSZENIE WYROKU
Po przeprowadzaniu dowodów sąd wydaje wyrok, w którym uwzględnia roszczenie pracodawcy albo pracownika lub oddala powództwo. Jeśli wyrok tylko częściowo uwzględnia powództwo firmy, warto dokładnie się z nim zapoznać, ponieważ jeśli sąd przez pomyłkę nie oddali powództwa w pozostałej części, nie będzie można odwołać się od tego wyroku. Brak sformułowania o oddaleniu powództwa w pozostałej części uniemożliwia wniesienie apelacji ze względu na nieistnienie tak zwanego substratu zaskarżenia.
Podczas ogłaszania wyroku sąd wskazuje zasadnicze motywy rozstrzygnięcia. Jeśli i rozprawa jest nagrywana (przez sąd za pomocą systemu recourt), wyrok może zostać od razu uzasadniony ustnie. Nie ma natomiast obowiązku odczytania wyroku, gdy nikt (włączając w to publiczność) nie stawił się na jego ogłoszenie. Sąd po zamknięciu rozprawy może odroczyć w przypadku zawiłości sprawy termin ogłoszenia wyroku o dwa tygodnie, a w sprawie szczególnie zawiłej, gdy materiał sprawy jest szczególnie obszerny lub sąd jest znacznie obciążony czynnościami w innych sprawach, termin ten wyjątkowo może wynosić miesiąc po zamknięciu rozprawy (art. 326 § 1 K.p.c.).
Uwaga! Nowelizacja, która weszła w życie 1 lipca 2023 r. wprowadziła kolejną nowość jaką jest możliwość zamknięcia rozprawy przez sąd na posiedzeniu niejawnym, jeżeli przyczyni się to do sprawniejszego rozpoznania sprawy, a wyznaczanie kolejnych posiedzeń jest zbędne. Strony (lub pełnomocnicy, jeśli są ustanowieni) uzyskują wówczas termin na pisemne zajęcie przed zamknięciem rozprawy stanowiska w terminie nie krótszym niż 7 dni. Po zamknięciu rozprawy na posiedzeniu niejawnym sąd na takim posiedzeniu po uzyskaniu stanowisk stron lub w razie ich braku wyda wyrok, który zostanie doręczony.
Zaskarżenie wyroku wymaga złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia i jego doręczenie. Dotyczy to także tych wyroków, w których sąd wygłosił ustne uzasadnienie i wówczas wniosek dotyczy jego transkrypcji. Za uzasadnienie pracodawca zapłacić musi 100 zł. Jeśli pracodawca nie zapłaci tej kwoty, wniosek zostanie odrzucony. Obowiązek uiszczenia opłaty dotyczy także transkrypcji uzasadnienia ustnego.
Po wejściu w życie 7 listopada 2019 r. nowelizacji procedury cywilnej, żadne postanowienia ani zarządzenia nie były doręczane z uzasadnieniem jak było wcześniej i nawet sporządzenie uzasadnienia z urzędu nie zwalniało w przypadku części spraw z obowiązku uiszczenia opłaty. Od 1 lipca 2023 r. w tym zakresie wprowadzono zmiany, o czym mowa będzie w dalszej części niniejszego opracowania. Składając wniosek o uzasadnienie trzeba sprecyzować czy dotyczy on całości, czy części rozstrzygnięcia.
Ważne: Prezes sądu może przedłużyć sędziemu termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku na czas przez siebie oznaczony - wydłuża się wówczas do 3 tygodni termin na złożenie apelacji. Nie wydłuża się jednak termin do wniesienia zażalenia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|