Wysokość wynagrodzenia wskazana w umowie o pracę
Pracownik ma w umowie o pracę wskazane wynagrodzenie w kwocie 3.600 zł (płaca minimalna). Oprócz tego pracownikowi przysługuje premia regulaminowa wynikająca z regulaminu wynagradzania (zapisu o tej premii nie ma w umowie). Czy po podwyżce od 1 stycznia 2024 r. stawki minimalnej trzeba aneksować umowę o pracę, jeżeli razem z premią pracownik i tak otrzyma płacę minimalną?
W sytuacji wskazanej w pytaniu pracodawca nie ma obowiązku aneksowania umowy o pracę w zakresie wysokości wynagrodzenia minimalnego. Jednak, zdaniem redakcji, jeżeli pracodawca zamierza pozostawić kwotę wynagrodzenia zasadniczego bez zmian, powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego lub aneksować umowę w zakresie wysokości należnej premii - w praktyce ulegnie ona bowiem obniżeniu.
Przepisy prawa pracy nie przewidują wprost obowiązku wskazania przez pracodawcę w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia w kwocie co najmniej minimalnej. Wystarczające jest, aby pracownik, biorąc pod uwagę wszystkie wypłacone mu w danym miesiącu składniki, uzyskał wynagrodzenie na poziomie co najmniej minimalnym. Przy czym należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym (...) przy ustalaniu, czy wynagrodzenie w danym miesiącu osiąga poziom minimalny (tj. 4.242 zł w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.), nie bierze się pod uwagę m.in.:
- odprawy emerytalno-rentowej,
- nagrody jubileuszowej,
- wynagrodzenia za nadgodziny,
- dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej i za staż pracy.
Zakładamy, że wynagrodzenie pracownika - na które składa się płaca zasadnicza oraz premia regulaminowa - da w sumie wynagrodzenie minimalne w kwocie obowiązującej od 1 stycznia 2024 r. Jednak będzie tak dlatego, że część premii, która dotychczas była wypłacana obok wynagrodzenia zasadniczego, zostanie zaliczona na poczet wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w I półroczu 2024 r. W praktyce ulegnie więc ona zmniejszeniu w porównaniu do poprzednio wypłacanej. W konsekwencji warunki płacowe ulegną zmianie na niekorzyść pracownika.
Pracodawca w powyższej sytuacji powinien wprowadzić tę zmianę (obniżkę premii) w drodze wypowiedzenia zmieniającego lub aneksu do umowy. Uniknie tej konieczności, jeżeli zmieni umowę o pracę w zakresie stawki wynagrodzenia zasadniczego, uaktualniając je do kwoty wynagrodzenia minimalnego obowiązującego od 1 stycznia 2024 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|