Odprawa ekonomiczna bez wyrównania do płacy minimalnej
W związku ze zwolnieniem pracownika na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych wypłacimy mu odprawę ekonomiczną. Pracownik jest wynagradzany akordowo, otrzymuje również premie uznaniowe. Samo wynagrodzenie akordowe w okresie przyjmowanym do podstawy odprawy (wyłączamy z niej premie) było niższe niż minimalne. Odprawa również nie osiągnie poziomu minimalnego. Czy należy ją wyrównać do wysokości wynagrodzenia minimalnego?
NIE. Wymóg zapewnienia pracownikowi w danym miesiącu wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej nie dotyczy poszczególnych składników płacowych, ale ich sumy uzyskanej przez pracownika w danym miesiącu. Ponadto odprawa, o której wspomniano w pytaniu, nie jest zaliczana do wynagrodzeń, których dotyczy gwarancja zapewnienia płacy minimalnej.
Obowiązek zapewnienia wynagrodzenia minimalnego pracownikowi zatrudnionemu w ramach stosunku pracy wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym (...). Zgodnie z tym przepisem wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia. W razie zatrudnienia na część etatu wynagrodzenie minimalne ustala się w proporcji do tego niepełnego etatu. Na wynagrodzenie minimalne składa się nie tylko pensja zasadnicza, ale również inne składniki, zaliczone przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych (art. 6 ust. 4 ww. ustawy). W zakres tych wynagrodzeń wchodzą m.in.:
- wynagrodzenia zasadnicze w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej i innej,
- premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe.
Do podstawy wynagrodzenia minimalnego generalnie przyjmuje się ogół wynagrodzeń i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, zaliczonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych (z wyłączeniami wskazanymi w art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym...).
W kontekście zadanego pytania trzeba jednak zauważyć, że odprawa, o której mowa w pytaniu, nie jest zaliczana przez GUS do wynagrodzeń osobowych, jako świadczenie całkowicie wyłączone z kategorii wynagrodzeń. Powyższe wynika z załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń (formularz Z-06, dostępny na stronie GUS; www.stat.gov.pl). Odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych nie musi więc odpowiadać wysokości wynagrodzenia minimalnego z uwagi na wspomniane wyłączenie oraz ze względu na to, że żadne świadczenie płacowe nie jest rozpatrywane jednostkowo pod kątem zapewnienia płacy minimalnej (chyba, że pracownik otrzymuje jednoskładnikowe wynagrodzenie).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|