Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim
Pracownica zatrudniona na pełny etat korzysta z urlopu rodzicielskiego do 8 stycznia 2024 r. Od 9 do 31 stycznia 2024 r. będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym. Otrzymuje ona tylko stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości minimalnej. Jak będzie należało ustalić jej wynagrodzenie za część stycznia 2024 r. po urlopie rodzicielskim?
W przypadku wynagradzania pracownika wyłącznie stałym miesięcznym wynagrodzeniem, wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, w którym pracownik powraca z urlopu rodzicielskiego, oblicza się, dzieląc wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości przez 30.
Zasady ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.
Przepis § 11 powołanego rozporządzenia stanowi, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Regulację tę stosuje się odpowiednio w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w czasie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Natomiast § 12 wskazanego rozporządzenia przewiduje, że jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica przez część miesiąca będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego, dlatego do ustalenia wynagrodzenia za pozostałą część miesiąca będzie należało zastosować § 11 powołanego rozporządzenia. Za czas urlopu rodzicielskiego pracownicy przysługuje bowiem prawo do zasiłku macierzyńskiego (art. 184 K.p.). Obliczone według podanej metodyki wynagrodzenie będzie odpowiadało wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy (art. 172 K.p.), gdyż pracownica, o której mowa w pytaniu, ma prawo wyłącznie do stałego miesięcznego wynagrodzenia. Nie przysługują jej składniki zmienne, które wymagałyby odrębnego przeliczenia.
Przykład
Pełnoetatowa pracownica do 8 stycznia 2024 r. będzie przebywała na urlopie rodzicielskim, a bezpośrednio po nim od 9 do 31 stycznia 2024 r. będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego. Otrzymuje ona tylko stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w kwocie minimalnej, które od 1 stycznia 2024 r. będzie wynosiło 4.242 zł. Ustalenie wynagrodzenia za pracę/urlopowego za część stycznia 2024 r.:
Ponadto za 8 dni urlopu rodzicielskiego w styczniu 2024 r. pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|