Za przestój nie mniej niż płaca minimalna
W zakładzie będzie przeprowadzany remont i z tego względu pracownicy zostaną na kilka dni zwolnieni z wykonywania pracy. W większości otrzymują oni wynagrodzenia w wysokości minimalnej. Czy w takiej sytuacji zakład jest zobligowany do wypłaty wynagrodzenia przestojowego?
TAK, gdyż przestój wystąpi z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 K.p.). Przepisem stosowanym w czasie przestoju jest art. 81 K.p. Przewiduje on, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotowy do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - przysługuje 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Należy podkreślić, że wynagrodzenie przestojowe przysługuje wyłącznie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju. Natomiast jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.
Jak wynika z okoliczności przedstawionych w pytaniu, w zakładzie będzie przeprowadzany konieczny remont. Okoliczność ta leży po stronie pracodawcy. Zatem, jeżeli w tym czasie pracownicy będą gotowi do świadczenia pracy (a nie zostanie im powierzona inna praca), a nie będą mogli jej wykonywać tylko z powodu remontu w zakładzie, to będzie im przysługiwało prawo do wynagrodzenia przestojowego (nie niższego niż minimalne).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|