Kilka umów o pracę z tym samym pracownikiem
Pracownik w tym samym zakładzie pracy może wykonywać czynności na kilku różnych stanowiskach. Może się to odbywać zarówno w ramach jednego stosunku pracy, jak i na podstawie kilku. Przepisy prawa pracy nie przewidują tutaj ograniczeń, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych reguł. Sąd Najwyższy w wyroku z 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494) stanął na stanowisku, że z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy, co oznacza, że dopuszczalne jest zawarcie przez podmioty kilku umów o pracę, pod warunkiem, że dotyczyć będą różnych czynności. Tak też wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r. (sygn. akt I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60).
Łączny czas pracy wynikający z kilku umów zawartych z tym samym zatrudniającym może przewyższać wymiar wynikający z jednego etatu, pod warunkiem przestrzegania dobowych i tygodniowych odpoczynków (co wyklucza np. zatrudnienie na dwa pełne etaty).
Jeżeli strony zdecydują się na zawarcie kilku umów o pracę, pracodawca musi być przygotowany na ich osobne rozliczanie (co do zasady osobne szkolenia, badania, wynagrodzenie, itd.). Niezależnie jednak od tego, ile tych umów jednocześnie zostanie nawiązanych, dla pracownika należy prowadzić te same akta. Wynika to z treści § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369 z późn. zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|